June: "Jag kanske inte kan spela"

Första förlusten - och till helgen spelar Piteå IF borta mot formstarka Kvarnsveden i norrettan.Kanske utan June Pedersen.- Jag vill givetvis vara med, men jag vet inte om det går, säger hon.

June Pedersen kanske inte kan medverka i Piteå IF:s bortamatch mot Kvarnsveden på lördag. Hon fick kliva av i andra halvleken mot Gustafs i söndags. Problemet är en stukning i vänster fot som inte vill ge med sig. "Just nu vågar jag inte skjuta med vänstern, det gör så ont", säger hon.

June Pedersen kanske inte kan medverka i Piteå IF:s bortamatch mot Kvarnsveden på lördag. Hon fick kliva av i andra halvleken mot Gustafs i söndags. Problemet är en stukning i vänster fot som inte vill ge med sig. "Just nu vågar jag inte skjuta med vänstern, det gör så ont", säger hon.

Foto: Maria Johansson

PITEÅ2010-09-21 06:00
Det var i bortamatchen mot Sundsvall (1-1) som June skadade sig - en kraftig stukning i vänstra foten.
Sen dess har det inte varit bra.
- Jag har varit svullen länge, och det blir inte bättre.
June spelade från start i söndags hemma mot Gustafs.
- En ren chansning. Jag fick en spruta, men jag kunde ändå inte skjuta med vänsterfoten.
Med ett undantag - en hörna.
- Men det gjorde fruktansvärt ont. Det blir också en mental grej.
Fick behandling
I den andra halvleken höll det inte längre. June lämnade planen på LF Arena, satte sig på avbytarbänken och deppade.
- Det känns fruktansvärt trist att besväras av den här skadan när vi är inne i ett avgörande skede.
Hon fick behandling i går och så blir det resten av veckan, kombinerat med träning.
Men det är inte säkert att June kan spela till helgen borta mot formstarka Kvarnsveden.
- Det är bättre att skicka en spelare som är frisk. Jag vill inget hellre än att vara med, men som det nu är...
- För mig är det laget före jaget som gäller.
"En match i taget"
June är delad tvåa i norrettans skytteliga med sina 13 mål. En viktig spelare som Piteå IF behöver i seriens viktiga slutskede.
Piteå IF åkte på säsongens första förlust i matchen mot Gustafs (1-2), och Vasalund närmar sig. Det skiljer åtta poäng när det återstår fyra omgångar.
- Det har varit mycket surr om Allsvenskan, men vi är inte där ännu. Spelet hackar för oss och nu måste vi ta en match i taget och kämpa. Men vi ska greja det här.
Nobis i Kvarnsveden
Kvarnsveden har fyra segrar och en oavgjord på sina fem senaste och anförs av Jennifer Nobis, som förra säsongen spelade med Piteå IF i Allsvenskan under höstomgången.
Vasalund, som är enda hotet mot Piteå IF:s serieseger, spelar borta mot Danmark på lördag.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om