Polisen i Piteå är väl medvetna om den aktuella missbruksbostaden och kommer att vara med på mötet med kommunen i dag, tisdag.
– Vi ser det som ett problem att så många missbrukare finns på en och samma plats. Det kommer mycket folk dit och eftersom det ligger så nära stan är det lättare för ungdomar som vill ha tag i narkotika att åka dit. Plus att jag förstår oron för de närboende, säger Petter Wikström, chef för polisens särskilda insatsgrupp mot narkotika.
Enligt honom är kommunens stängning av barackboendet i Öjebyn en stor anledning till problemet som uppkommit.
– Bakgrunden till att man stängde barackerna var att det var olyckligt att ha en samling missbrukare där ungdomar på besök riskerade att nyrekryteras. Den risken är väl ännu större nu när det är nära stan.
Vad missbrukar de?
– De missbrukar allt de kommer över, men just nu verkar fentanyl vara väldigt populärt. Vi har varit på ett flertal överdoser där då folk har varit nära att dö. Senaste veckan var det två gånger, säger han.
LÄS OCKSÅ: Polisen varnar för dödsdrog
Fentanyl har skördat hundratals dödsoffer de senaste åren. Drogen är mellan 30 och 50 gånger så stark som heroin och vissa varianter som inte har hunnit narkotikaklassas säljs lagligt på nätet i form av tabletter, pulver, plåster och nässpray.
– Det är en potent opiat som är väldigt farlig. Det behövs extremt små mängder för att få effekt vilket gör den extremt svårdoserad. Man riskerar att få andningsuppehåll, säger Petter Wikström.
Vad gör polisen för att stävja det här?
– Vi kan egentligen inte göra något åt boendet. Det är helt och hållet kommunens ansvar. Det vi kan göra är att kontrollera och arbeta aktivt mot själva missbruket och narkotikahanteringen. Det handlar bland annat om att kolla trafik till och från fastigheten. De kommer och handlar och alla kör inte i nyktert tillstånd.
Polisen har även gjort tillslag i fastigheten.
– Vi har gjort husrannsakan där med anledning av brottsmisstanke flera gånger. Men jag kan inte kommentera vad det har gett.
Hur ser du på att man som privatperson upplåter boendet?
– Egentligen har jag inga synpunkter på ägaren. Han vill väl tjäna pengar. Frågan är om det är lämpligt att möjliggöra för honom att göra det. Det menar jag att man gör från kommunens sida. Men det är inte något vi styr över.