Segermål av Sanne
Det var regn, svett och lera. Men till slut stod Piteå IF som segrare med 2-1 (0-0) borta mot Danmarks IF i damettan tack vare ett sent segermål av inhopparen Sanne Nilsson.- Plötsligt studsade bollen bara till mig och jag sköt, säger segerskytten.
Avgörande räddning. Här räddar Piteås målvakt Emma Gustavsson målet från påhälsning i absolut sista minuten, därmed var segern ett faktum.
Foto: Foto: Jim Baas
Ett regn som fortsatte komma, nästan vertikalt, före och under matchen i norrettan. Spelarna blev snabbt genomblöta och Pitekämpar som Mari Lundqvist fick snart brunt som accentfärg till det helvita bortastället.
Lerigt.
Försökte spela boll
En miljö som svinen skulle trivas i men fler kopplingar till grisfotboll ska inte göras; båda lagen försökte verkligen spela fotboll trots de dåliga förutsättningarna.
Inte minst Piteå, som rullade på med 4-3-3 i stället för att dra ner en spelare från anfall till mittfält och spela 4-4-2.
- Det är så vi alltid spelar och vi höll oss till det fast vi hade tagit ledningen, säger Sanne Nilsson, som kom in i 70:e minuten.
1-0-målet, ja.
Det kom i 64:e minuten efter en lång frispark från högerkanten bort mot och förbi vänstra stolpen.
- Där bröstades bollen fram till mig. Det var väl Camilla Johansson tror jag, säger Mari Lundqvist, som visade en härlig vilja i sekunderna som följde.
Bollen låg lös.
Målvakten var på väg ut mot den.
Men Mari kastade sig fram med en enorm portion vilja och forcerade in bollen över mållinjen. Efter matchen var hon halvt brun, halvt vit av all smuts.
Smutsig.
Men lycklig.
- Ja, nu vann vi ju matchen, det var otroligt skönt när Sanne gav oss ledningen igen direkt efter deras 1-1, säger Mari, som nu gjort viktiga mål de tre senaste matcherna som spelats i augusti; borta mot Bollstanäs, sedan mot Alvik på straff och så nu igen.
- Hon är väldigt viktig för det här laget och jobbar på oerhört, säger tränaren Håkan Norberg efter matchen.
Som fick ett rafflande slut.
För Danmark kämpade på och fick betalt för sitt slit i 83:e minuten då en lång frispark från höger - precis som Piteås första mål... - nådde in i straffområdet varpå Mikaela Björklund styrde in den av bara farten.
- Det är jättesvårt att försvara sig mot. När planen är så hal får bollen fart och det är tufft för Emma (Gustavsson) i mål, säger Norberg.
En chans, ett mål
Plötsligt var två poäng på väg att flyga bort för Piteå. Men redan två minuter senare slog Sanne Nilsson till och gjorde mål.
- Janina (Sundqvist) slog ihop med någon av deras spelare ute till vänster, plötsligt studsade bollen bara till mig och jag sköt, säger Sanne nöjt.
Hon konstaterar.
- Jag fick en chans och gjorde ett mål.
Bra, det.
För Piteå hade bränt några innan.
Både Emma Johansson och Kimberly Bonilla på topp jobbade hårt och kom till en del lägen men fick aldrig in bollen. De båda byttes ut och in kom nya krafter då den tungsprungna planen sög musten ur dem.
Även Camilla Johansson var nära att göra ett supermål i andra halvlek då hon låg på rygg precis framför mål och sköt klockrent högre upp i stolpen. Om det blivit mål hade det varit ett av årets absolut coolaste.
Men Piteå vann alltså och är nu på allvar med i kampen om förstaplatsen i serien.
En passning till Piteås två målskyttar...
Blir det allsvenskan för er nästa säsong?
- Jo, det vore skoj, säger Sanne Nilsson.
- Vi får väl se, säger Mari Lundqvist.
Båda säger det med ett skratt efter matchen. Inget kan få ner Piteåspelarnas glada humör den här söndagskvällen. Något tränare Norberg också understryker:
- Vi får vänta flera timmar på att flyga hem, strax före elva i kväll men det kan vi ta i dag. Och i morgon börjar jobbet efter semestern. Men det här är en perfekt avslutning på den.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!