Truppens mål var att slå klubbrekordet från finalen i Uppsala härom året. Det klarades med bred marginal tack vare att en hel del nya personliga rekord sattes i tävlingen.
Det har tävlats i höjd, längd, spjut, kuIa, kort häck, 800 meter och en avslutande stafett 6x200 meter. I denna tävling så räknas de tre bästa resultaten laget gör i varje gren. De avläses sedan mot mångkampstabeller som ger en slutpoäng i grenen.
Det nya klubbrekordet för PIF lyder på 25 485 poäng, som skall jämföras mot det gamla på 22 547. Mot suveränerna från Växjö och Huddinge fanns det ingenting att göra, men tack vare en fin avslutning så klarade PIF av att passera Nyköping med nästan 400 poäng.
Stark häcktrio
De insatser som stack ut mest är nog flickornas fina tider på 80 meter häck där alla tre tider var under 13 sekunder. Det var Isabelle Nilsson med tiden 12,32, Madelene Dahlberg 12,65 och Ellen Eklund 12,65.
Pojklagets mest lyckosamma gren var spjut där alla sex kastare kom över 30 meter. De tre längsta kastades av Jonas Sjödin (37,85), Axel Pihl (37,27) och Nuttakit Tacum (35,72).