Av övriga Piteåhästar blev Fox Star fyra i V86-2 på tiden 12,3. Anthem slutade sexa i V86-6. I det loppet blev Mellby Guava oplacerad.
Sandra Eriksson körde favoriten Gurra Palema i V86-8. Hästen galopperade dock bort sig direkt, men Sandra åkte inte hem från Umåker tomhänt. Det är något speciellt med Eriksson och hästar efter hingsten Zola Boko. 3-årige Juno Beach segrade på tiden 13,8. Sandras V75-vinnaren Swagger har Zola Boko som pappa liksom 3-årige Devils Tounge. Den sistnämnde är favorit i 3-årsfinalen i Boden, torsdag, med 100 000 kronor i förstapris. 3-årskullen på Bodentravet har hyllats som den bästa någonsin och fattas bara annat. Juno Beach som travade 13,8 i sitt livs tredje start är inte ens med i finalen på hemmabanan.
I det lopp som Juno Beach vann tvingades Hemmaingsmarksamatören Tomas Worrsjö stryka Amie Ness som debuterat med seger på Bodentravet.
I V86-spelet skrällvann Hanna Olofsson V86-6 med 20-oddsaren Bag In Box