Champagnen fortfarande på kylning hos Mannberg

Hemmahästarna övertygade under Bodens V75-omgång. "Ingen tvekan. Vi åker till finalerna i Karlstad", säger Elisabeth Mannberg, skötare och delägare till Leave Your Sox On. "Vi åker också", berättar Sandra Eriksson som managerar Swagger.

Bodenhästen Leave Your Sox On (nr 7) svarar för ett heroiskt lopp i V75-1 men förlorade i sista steget mot Silver Bullit som fick luckan invändigt.

Bodenhästen Leave Your Sox On (nr 7) svarar för ett heroiskt lopp i V75-1 men förlorade i sista steget mot Silver Bullit som fick luckan invändigt.

Foto: Petra Älvstrand

Trav2021-06-21 16:24

Försök i Boden och finaler i Karlstad känns inte som någon sportslig rättvisa. De flesta V75-finaler avgörs ju annars på huvudstadsbanan Solvalla.

– Men för oss är det lugnt. Vi åker nog ett par dagar innan och övernattar på Petri Salmelas filial i Söderby i Märsta. Leave Your Sox On är van de resorna, berättar Elisabeth Mannberg.

Leave Your Sox On svarade för ett jättelopp i V75-1 på hemmabanan. Tredjespår under loppets första 800 meter. Sedan utvändigt ledande Reven D´javu. Leavo Your Sox On kopplade greppet strax före mål, men åkte dit mot Silver Bullit som fick luckan invändigt.

– Två hästar som tränas av Jörgen Westholm. Jag jobbade hos honom tidigare och när jag var nere på besök för en tid sedan fick jag en champagneflaska av honom. Han sa att jag skulle öppna den när Leave Your Sox On vunnit sin första V75-seger. Den är fortfarande på kylning. Vi får väl ta den efter finalerna på Färjestad, säger Elisabeth.

– Hästen gjorde sin första riktiga start för oss för ganska precis ett år sedan. Jag är grymt stolt över prestationen i lördags. Han har vunnit många lopp, men visst skulle det vara roligt med en seger i V75 också, kommenterar Elisabeth innan hon öser superlativ över Sandra Erikssons seger med familjehästen Swagger.

– Enormt roligt för Sandra, Boden och hela länet.

Sandra Eriksson har heller inga tankar på att skippa finalerna trots långresan.

– Nej, det gäller bara att få ihop det logistiska runt resan ned och två små barn, förklarar hon.

Sandra har annars bara goda minnen från Karlstad och Färjestadsbanan. Det var nämligen där hon vann Dam-SM med hästen Rutger Gigant för några år sedan.

– Då stannade vi i Västerås. Rutger Gigant övernattade i ett dryssyrstall och allt flöt fint, berättar Sandra.

Efter den imponerande soloshowen och segern i lördags med Swagger fanns det iniierat travfolk som menade att Swagger var en häst för det där loppet sista söndagen i maj, alltså Elitloppet.

– Nej, sakta i backarna. Han har varit bra i alla sina sex starter i år, men är ju fortfarande kvar i bronsdivisionen. Vi tar en start i taget och planerar inte längre än så, säger Sandra.

Swagger har dundrat mot täten i alla sina tre starter i rikstotosammanhang - V86 och V75 - över kort distans. 5-åringen har dock vunnit på alla vis över samtliga distanser.

I stallet finns också en annan familjehäst. En 3-åring vid namn Devils Tounge som redan vunnit ett par starter och som till synes galopperade bort en seger i ett årgångslopp runt slutsvängen i lördags.

– Känslan var att vi vunnit, men hästen är "vass" av sig. Han är bättre än vad Swagger var vid samma ålder, men det är två olika typer av travhäst. Swagger har vi fött upp själva. Devils Tounge köptes som unghäst under Kriterieauktionen, berättar Sandra och fortsätter:

– Att Devils Tounge är bättre just nu än vad Swagger var vid samma ålder behöver ju inte innebära att det är så när han är 5 år, men visst. Devils Tounge är också en riktigt bra häst.

Apropå länstalanger och 3-åringar vann Petri Salmelas Idomenio Sisu ett av uttagningsloppen till E3-finalerna i överlägsen stil på tiden 11,9/m. En tiondel ifrån Aetos Kronos svenska rekord i åldersklassen. Finalerna avgörs samma dag som V75-finalerna på Färjestad. Norrbottensprägel på den dagen i Värmland alltså.

V75-finaler på Färjestad

Norrbottenshästarna Idomenio Sisu, Swagger och Leave Your Sox On startar i V75-finalerna på Färjestad om drygt två veckor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om