Loads Of Dosh var först i mål i sex av sina sju första starter hos Bergh och tio starter förra hösten och vintern inbringade 340 000 kronor.
Siktet ställdes högt inför sommarens stayerlopp.
– Travar man 1.11 ett varv på vinterbana räcker man en bra bit när det går att lätta balansen och ändra lite med huvudlaget, svarade Robert när PT-sport klämde honom på pulsen efter ett av segerloppen förra vintern.
Bergsåkertränaren är den som vunnit mest i landet efter Åke Svanstedt som flyttat till USA. Bergh är en given huvudrollsinnehavare i den jackpotomgång som avgörs på hemmabanan idag.
Passar inte
– Tror inte på någon lätt omgång om banan är som i torsdags. Iskaka i botten och mycket sand ovanpå. Det kommer inte att passa alla hästar, säger han.
Med de förutsättningarna som grund säger han så här:
– Amiral dÍnverne (V75-6) och Udos Oiler (V75-7) klarar underlaget bäst av mina hästar.
Regn under fredagskvällen och kyla under natten mot i dag kan dock ändra på banovalens skick radikalt. Det kan också bli så att kylan innebär att backen fryser än mer och att mer sand lastas på banan. Då blir det väldigt individuellt hur vissa hästar klarar av olika balanser/skor/barfota.
Fin häst
Apropå Bergh och Piteåhästar. För ett tag sedan skickade amatörparet Irene Worrsjö och Johnny Johansson ned sin Fast Pay till Bergh.
– En fin häst som precis kommit igång med träningen efter en del åtgärdningar när oturen var framme. Han vrickade sig i hagen. Vi hoppas på start om någon månad.
Många experter tror på en lätt jackpotomgång på Bergsåker.
Dock inte Robban som ofta brukar ha körhänderna eller stallets hästar med i spelet när det blir lätt eller svårt på Bergsåker.
Grymma siffror
Under säsongen har han vunnit 22,6% i V75 av 106 starter. Förutom elitloppsvinnaren Nahar har Robert presenterat nyförvärv som Le Mat, Stay The Night, Ed Yoy, Laurier Dag och nu senast By Air i V75:s vinnarcirklar. Även årgångsvinnaren Amazon Am är ett välbekant namn i de sammanhangen.
Räkna med Berghs hästar på hemmabanan idag också. Oavsett om det blir en lätt eller svår omgång brukar han sitta på leken när det handlar om V75 på Bergsåker.