Skön premiärpoäng för Storfors i trean

Unga Storfors ett stryklag i trean? Glöm det!Nykomlingen tog poäng i premiären mot Gällivare – och var en straffmiss från att vinna.– Det betyder mycket att få börja med en poäng, sa tränaren Per-Erik Berg.

Foto: Robert Lundberg

STORFORS2014-04-27 21:30

Det är inte många som tror på Storfors inför årets division 3-fotboll. Laget vann visserligen fyran överlägset ifjol, men har tappat många viktiga, tongivande spelare till den här säsongen.

Det såg ut att bli en planenlig seger för Gällivare/Malmberget i söndagens premiär på Heden. Gästerna ledde rättvist med 1–0 i paus efter att Jack Green nickat in ledningsbollen efter en halvtimme.

– I halvtid pratade vi om att vara lugna och våga hålla i bollen, det brann lite i fötterna i första halvlek, tyckte Per-Erik Berg.

En kalldusch

Storfors inledde andra halvlek klart bättre och skapade några fina tillfällen till kvittering.

Men Gällivare kontrade och Joel Abrahamsson sköt 2–0 till gästerna i 19:e minuten – en kalldusch för Storfors och målet kändes nästan matchavgörande.

Men det tog inte länge innan hoppet tändes.

Två minuter senare höll sig Isak Olofsson påpassligt framme och kunde rulla in reduceringen till 1–2 förbi Gällivares 15-årige (!) målvakt Gustav Stålnacke.

– Vi fick målet i precis rätt tid och orkade höja moralen efter det, sa Per-Erik Berg.

Straffmiss

Storfors hade poängvittring igen och det tog 13 minuter innan nästa mål kom. Peter Berglund stänkte in 2–2 efter en retur.

Och ytterligare sju minuter senare kunde Storfors ha kopplat segergreppet.

Anders Bergvall fälldes av Gällivares Andreas Lidman.

– Klockren straffsituation, sa Per-Erik Berg.

Peter Berglund la upp bollen på straffpunkten, stegade fram – och missade. Bollen rullade precis utanför Stålnackes högra stolpe.

– Förargligt, men det är sånt som händer, sa Berg.

Kan överraska

Det hände inte mycket mer än så i chansväg. Kryss var väl ganska rättvist även om det kunde ha blivit full pott för Storfors.

– Det var härligt att se det sätt vi krigade idag.

Och lita på att unga SAIK kommer att överraska många lag i sommar.

– Vi har ju inga förväntningar på oss och det gör att killarna kan spela avslappnat.

Jesper Jönsson på mittfältet var lagets vassaste kort, lugn och med bra blick för spelet, låg bakom mycket i anfallsväg. I övrigt ger vi fullt godkänt till hela laget för en premiär med mersmak.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!