Serieledaren blev för svår för Storfors

Serieledande Assi IF skulle inte bli någon enkel uppgift för Storfors herrar i divison 3. Laget höll dock siffrorna nere när de förlorade med 1-3.-  De var helt enkelt bättre än oss. Vi har inget att skylla på, sa Storfors tränare Christer Sundqvist.

Storfors fick slita för sitt enda mål. Christofer Fahlman var den som lyckades.

Storfors fick slita för sitt enda mål. Christofer Fahlman var den som lyckades.

Foto: Camilla Berglund

STORFORS2011-06-20 04:42

Under de första 25 minuterna stod Storfors upp bra mot det gästande topplaget och spelet böljade fram och tillbaka. Laget visade stundtals upp ett fint passningsspel vilket skapade några halvchanser.

Assi fick dock den bästa målchansen i den första halvleken. Ett inspel i straffområdet såg ut att vara ett säkert mål, men målvakten Per Öhgren svarade med en läcker benparad.

-  Han har varit bra hela säsongen och är absolut en av våra viktigaste spelare, sa Christer Sundqvist.

Kanonskott
I den 31:a minuten tvingades dock Öhgren kapitulera. Markus Forsberg laddade en rejäl projektil en bit från straffområdet. Ett skott som via stolpen letade sig upp i det vänstra krysset.

-  Det är ett bra lag vi möter. De spelar smart och är väldigt rörliga, sa Sundqvist som ändå var nöjd med Storfors första halvlek.

I matchens avslutande 45 minuter fortsatte Assi med samma rörliga spel och hemmalaget hade svårt att komma upp på offensiv planhalva, något som betalade sig.

"Vi slarvar"
I den 60:e minuten satte Samuel Viklund 2-0 efter kalabalik framför Storfors mål och 18 minuter senare prickade Mattias Korpela in 3-0 till gästerna.

-  De sätter hög press och stressar oss i uppspelen samtidigt som vi slarvar för mycket, menade en besviken Christer Sundqvist.

Till slut kom åtminstone ett tröstmål. Christofer Fahlman reducerade till 1-3 några minuter från slutet. Efter målet fick Storfors energi och skapade ytterligare ett par mindre farligheter, men inget som skulle förändra siffrorna innan slutsignalen.

Det var inte bara förlusten som sved. Sent i den andra halvleken tvingades mittfältaren Hampus Fors utgå med en hjärnskakning efter en armbåge i huvudet.

Tufft för Storfors som redan innan matchen hade flera spelare på skadelistan.

-  Nu väntar en viktig match mot Malå och sedan får vi försöka limma ihop laget under uppehållet, sa Christer Sundqvist.

Bortamatchen mot tabelljumbon Malå spelas på torsdag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!