Fridhemsskolan nära gå vidare i SM-kval
Så nära, så nära...- Vi blev tvåa i gruppen, vi var tre lag på samma poäng och vi föll på poängskillnad. Det känns lite kymigt faktiskt.
- Vi förlorade första matchen mot Hökarängsskolan med bara fem poäng. Våra pojkar spelade under sin förmåga, missade bland annat väldigt mycket skott. Resan hit till Stockholm satt nog i benen, säger Heikki.
Lyckades vända
Den förlusten, visade det sig, kostade Fridhemsskolan gruppsegern och en av de tre platserna i det kommande finalspelet. För i de återstående två matcherna, mot Gränbyskolan från Uppsala och Bredängsskolan från Stockholm, blev det seger.
- Vi låg under med tio poäng mot Gränbyskolan när det var bara tre minuter kvar av matchen, men lyckades vända och vinna med fyra poängs marginal. Den matchen var den bästa vi spelade. Sista matchen, den mot Bredängsskolan, vann vi stort.
Till slut blev det Gränbyskolan, som Fridhemsskolan alltså besegrade, som tog hem gruppsegern.
- Hökarängsskolan lyckades bara vinna knappt mot Bredängsskolan, som vi alltså vann stort mot. Det känns lite kymigt att vi inte kom upp i normal förmåga i matchen mot Hökarängsskolan, säger Heikki.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!