"Dags vinna mot Piteå"

Nio av tio mål i fotboll produceras innanför "boxen". Trots den faktan är det mycket som talar för att det lag som vinner mittplan tar hand om poängen i damallsvenska premiären. "Dags för oss att vinna mot Piteå", säger Djurgårdens Irma Helin.

Expiffaren Irma Helin i närkamp med Piteå IF:s Cecilia Edlund. På söndag kommer Helins Djurgården till Piteå.

Expiffaren Irma Helin i närkamp med Piteå IF:s Cecilia Edlund. På söndag kommer Helins Djurgården till Piteå.

Foto: Henrik Montgomery/TT

STOCKHOLM2019-04-13 06:00

25-åriga Helin är ingen ny bekantskap för Piteåpubliken. Hon var med och spelade hem Piteå IF:s två första medaljer 2015 och 2016. På söndag springer mittfältaren ut till spel på LF ett stenkast från tidigare lägenheten på Djupviksgatan.

– Jag känner mig i kanonform. Så här bra har det inte känts på länge, säger Irma vars tillvaro kretsar kring fotboll om inte till hundra procent så nära på.

Förutom de timmar hon lägger på sitt egna spelande tränar hon ungdomslag och som grädde på fotbollsmoset har Helin debuterat som expertkommentator vid ett par kanaler. Hon fanns med i studion under FA-cupsemifinalen Watford-Wolverhamton i söndags och torsdag kväll knäckte hon under matchen Slavia Prag-Chelsea.

– Jag är en fotbollsnörd och TV-jobben är verkligen inspirerande att göra, förklarar hon.

LF Arena, Piteåpubliken och många av spelarna i hemmalaget känner hon sedan tidigare. Irma Helin är förberedd på kampen om mitten där hon tillsammans med rutinerade landslagstjejen Hanna Fokesson, Malin Diaz och ett par andra ska försöka vinna matchen i matchen mot bland andra Piteås centralmitt, Ellen Löfqvist och förra säsongens MVP i allsvenskan, Julia Karlernäs. Det är landslagssnitt på hela svärmen av de spelare som fajtas i den delen av respektive uppställningar.

– Jag siktar på landslaget. Hoppas att jag får chansen igen, säger Irma.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!