Allt sedan hans första säsong i A-lagsstaben (2010/11) har Skellefteå varit en etablerad toppfaktor i svensk ishockey. Gigantens finalsvit (mot Färjestad, Brynäs, Luleå, Färjestad, Växjö, Frölunda) bröts dock i våras när Skellefteå tappade en 3-1-ledning i matcher mot Frölunda.
– Det kändes surt att åka ut på det sätt vi gjorde i kvartsfinalen. Spelet hackade under grundserien. Vi var riktigt bra under några matcher, men kontinuiteten saknades. Det fanns många orsaker till det, skador bland annat, men det hör till. Vi kom ändå igång bra under kvartsfinalsspelet, säger Klockare.
– Funderade efter kvartsfinalen om glöden som krävs fanns kvar hos mig själv, men det tog inte lång tid innan nävarna knöts i fickan. Det var inte svårt att motivera sig för en fortsättning, berättar han.
Skellefteå ser en närapå ny backsida.
– Ja, en hel del av DNA:t försvann när Fredrik Lindgren, Niklas Burström och Sebastian Aho flyttade. Vi har värvat tillbaka Jonathan Pudas som kan vårt sätt att spela. Mark Katic kom ju redan under förra säsongen och nye Mike Kostka och Morgan Ellis är också toppbackar som med tiden kommer att komma in i spelsystemet. De är vana att spela en annan typ av ishockey, men jag är övertygad om att det kommer att bli bra med tiden.
Du ser ingen risk med att många ur det rutinerade stjärnspäckade gardet är svårmotiverade under en lång grundserie?
– Nej, absolut inte. Det är bra driv och revanschlustan är som sagt stor i spelartruppen och hela föreningen. Fystränaren Stefan Tomsson har dessutom skruvat på ett nytt upplägg och i stort sett alla har kunnat träna under hela försäsongen. Det är viktigt. Några av spelarna som drogs med skadeproblematik och andra problem under förra säsongen har varit med från ruta ett nu.
Ni spelade sex raka finaler under perioden 2011-2016. På något sätt känns det som om två guld var något för lite?
– Mot Färjestad 2011 var vi slutkörda och kanske också nöjda över att ha tagit oss till finalen. De var bättre än oss. Frölunda var också bättre än oss 2016. Växjö vann en jämn finalserie 2015 där det kändes som om de ”läst” sönder oss. Brynäs hade en målvakt som spelade sitt livs hockey i finalerna 2012. Mot Luleå 2013 och Färjestad 2014 vann vi med 4-0 i matcher. Det är väl den där finalserien mot Brynäs som kunde slutat annorlunda, men de hade ett bra lag med Jakob Silverberg i spetsen.
Apropå spets är känslan hos många att Skellefteå är det mest spetsiga laget på forwardssidan och är vasst även på målvaktssidan, men dagens hockey spelas över hela rinken och det gäller att få alla att ”synka” i såväl offensiv som defensiv.
Spelbolagen har höjt oddsen på Er efter försäsongen. Nu står ni i 7,50. Högt eller lågt odds på Skellefteåguld?
– Ett bra odds vill jag säga, slutar Klockare.