Emil pallade trycket i Norrlandsveckans kval, semi och final.

Emil Öhman körde hem sin första seger i Norrlandsveckan med accuratess. Han hade kniven mot strupen i sista kvalheatet i klassen Supernationell, men lyckades fixa en topptid. Sedan var det inget snack om saken i semifinalen och finalen. "Det gick vägen. Jag är mycket nöjd", kommenterade Emil.

Publiken och gröngräset.

Publiken och gröngräset.

Foto: Emil Larsson

Skellefteå2019-07-20 21:39

Tväråföraren Öhman råkade ut för ett missöde i andra kvalheatet.

–Drivaxeln small i starten. Tänkte att det är inte sant, men det gick bra att laga. Sedan hade jag det yttersta startspåret i tredje omgången. Visste att det var bara att toppa resten av dagen. Kunde inte köra safe, berättar han.

Öhman var närmare fem sekunder före tvåan i sista kvalheatet och semifinalplatsen var fixad. Den lekte han hem också.

– Det skijde två poäng mellan mig och Tiger inför finalen, Om Tiger vunnit och jag blivit tvåa skulle han ha tagit hem totalen. Hade jag blivit tvåa och Tiger trea skulle poängen räcka för mig. Nu gick det vägen. Jag höll ju på att tappa det där i finalen uppför backen, kommenterar Emil.

Det blev start till mål i finalen också och segern på Kusmarkbanan och i totalen för Norrlandsveckan var ett faktum.

En som också vann totalen tämligen enkelt i klassen 2400 trots att han brände segrarna i Kalix och Skellefteå var Piteåföraren Linus Westman. Han imponerade enormt när han sopade hem poängen i kvalen och semifinalen, men i finalen tvingades han på avständ se klubbkamraten Martin Ekspjuth leka hem loppet.

– I Kalix var det jag själv som klantade till det. Idag blev jag påkörd bakifrån och hamnade i sanden. Vet inte riktigt vad som hände. Domarna kan ju diska i det där läget. Jag hade tagit starten, men det är sådant som händer. Totalsegern var ju klar innan finalen, konstaterade Westman.

– Linus körde snabbt och bra hela dagen, men den här finalsegern satt skönt för mig, sa Ekspjuth.

Tväråns David Hjertberg hade segern i totalen på gaffeln i klassen 2150. Hjertberg och Luleåföraren Robert Nyström hade samlat ihop 55 poäng med fjolårssegraren Magnus Abrahamsson, Lycksele, en pinne före.

Hjertberg drabbades av ett liknande öde som i Piteå i onsdags. Det blev ett utträde med bilen i traktorskopan.

Efter lördagstävlingarna väntar SM-deltävling i Lycksele redan på tisdag. En hektisk tid för Rallycrossässen och dess serviceteam under "semestermånaden" juli alltså.

Publiken trivdes i solen runt jättekullarna som omger Kusmarksbanan dryga milen utanför Skellefteå.

Speakern Claes Lundqvist är värd en egen mässa. Att köra det race som han presterar i speakerhytten i drygt åtta timmar - med en halvtimmes lunchrast - är en prestation i sig. Söndag, onsdag och lördag och det blev bara drygt tjugo timmars vila innan han ska upp på hästen igen. Piteå- KIF Örebro, söndag eftermiddag på LF Arena.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!