Sista rallyt för Brage och Sofie

En snabb och jämn körning gav ännu en seger till Brage Lundmark och dottern Sofie när Sikforsrundan i rally avgjordes i lördags.Men nu skiljs de två åt.- Det känns vemodigt, sa Brage efteråt.

Brage Lundmark var överlägsen i Volvoklassen i Sikforsrundan - 55 sekunder före tvåan. Men i fortsättningen får han klara sig utan dottern Sofie som kartläsare.

Brage Lundmark var överlägsen i Volvoklassen i Sikforsrundan - 55 sekunder före tvåan. Men i fortsättningen får han klara sig utan dottern Sofie som kartläsare.

Foto: Jens Ökvist

SIKFORS2012-12-31 03:44

Nu är det inte så dramatiskt som det kanske låter. Det hela handlar om att Sofie Lundmark, som varit kartläsare åt pappa Brage i sex år, från och med nu gör en storsatsning mot VM 2016. Därför byter hon förare, till blott 18-årige Emil Bergqvist.

- Emil är en extrem talang och jag tror mycket på den här satsningen, säger Sofie.

Trots att det känns trist att lämna över Sofie till en annan förare gläds givetvis Brage Lundmark med sin dotter.

- Det är få förunnat att få göra en sådan här satsning. Jag drömde om det själv då jag var yngre och nu går den drömmen i uppfyllelse för Sofie.

Trasig växellåda
I vinter innebär det att far och dotter kommer att tävla mot varandra i Sverigeserien.

- Det känns förstås kul att följas åt och köra samma tävlingar, säger Brage.

Men om hon spöar dig?
- Jag ska göra mitt bästa men det blir tufft för mig att hänga med dem. Och det bjuder jag på i så fall, säger han och skrattar.

Slutet, åtminstone för den här gången, blev dock lyckat för Brage och Sofie. De sopade hem segern i Sikforsrundans Volvoklassen lekande lätt.

Trots att växellådan pajade på den tredje och sista rundan.

- Vi kunde bara använda fyran de sista kilometrarna, och när vi kom ikapp en bil som hade fått stopp kunde vi inte få upp farten igen, då tappade vi några värdefulla sekunder.

Annars kanske Lundmarks även hade kammat hem de fem tusenlapparna som var priset till den som körde sina två snabbaste sträckor så jämnt som möjligt. Där föll far och dotter på mållinjen.

Ny bil för Kenneth
För Piteås Kenneth Andersson var det premiär i den nya Subarun. En potent, fyrhjulsdriven bil från 2006 som han åkte ner till Uppsala och köpte i oktober. Sedan dess har han bara testat den på en grusväg. Så nu blev det en premiär på is och snö med blandade känslor.

- Bilen känns jättebra, men det är en stor skillnad att köra jämfört med min gamla Peugeot.

På vilket sätt?
- Den är så stark att det på många ställen gäller att hålla igen på gasen och lägga in en högre växel, annars sladdar det bara.

Kenneth lärde sig snabbt, kapade elva sekunder från första till andra varvet.

- Det trodde jag faktiskt aldrig. Det kändes bra inför sista varvet, men då det var väldigt spårigt och vid ett tillfälle kom jag utanför, åkte in i en snödriva och tappade viktiga sekunder.

I mål var Kenneth bara två sekunder efter segrande Marcus Nilsson från Vännäs.

- Egentligen gör det inte så mycket i det här läget, men jag har höga krav på mig själv och vill alltid vinna. Vi får ta nya tag i Lycksele till helgen, sa han.

RESULTAT Sikforsrundan

2WD: 1) Thomas Lahti, Boden, 2) Andreas Bergström, Boden.

4WD: 1) Marcus Nilsson, Vännäs, 2) Kenneth Andersson, Piteå, 3) Eero Tallus, Boden.

App-K/Hist: 1) Robert Niemi, Kalix, 2) Curt Jonsson, Sikfors.

Ekonomi: 1) Tobias Forsman, Skellefteå, 2) Ingemar Svensson, Boden, 3) Dan Thörnevall, Boden, 4) Jonas Snäll, Piteå, 5) Göran Strömberg, Vännäs.

VOC: 1) Brage Lundmark, Piteå, 2) Dennis Jönsson, Luleå, 3) Erik Wiklund, Piteå, 4) Göran Ahlström, Boden, 5) Lars Wennberg, Boden, 6) Johan Löfgren, Boden, 7) Alexander Pettersson, Morjärv.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!