Det har gått drygt ett och ett halvt år sedan Linus Omark senast drog på sig en landslagströja.
Då slutade det med att norrbottningen i sista stund petades inför ishockey-VM i Globen.
Liraren Omark hade svårt att köpa petningen. Och för bara några veckor sedan lät han måttligt intresserad av att representera Tre Kronor igen under förbundskapten Pär Mårts.
– Jag vet inte om jag ska vara sugen, för han (Mårts) verkar inte ens gilla mig. Så varför ska jag åka dit och spela i en tredje- eller fjärdefemma och inte få göra det jag är bra på?, sade han då till hockeysverige.se.
Stort förtroende
När TT träffar Linus Omark i Prag inför landslagscomebacken i Channel One Cup låter det annorlunda.
Efter att ha läst utspelet bestämde sig Pär Mårts för att resa till Helsingfors och reda ut ett och annat. Nu är gammalt groll glömt – och Linus Omark är sugen på att visa vad han kan i torsdagens match mot Tjeckien.
– Det var ett tag sedan, så det ska bli kul att spela igen. Det ser väl ut som att jag får spela powerplay och såna grejer, så nu är det bara att vara bra när man får chansen, säger han.
TT: Du tror inte längre att Mårts inte gillar dig?
– Nä, snacket vi hade var om situationen som hände sist när jag var med, som jag inte var nöjd med. Vi har pratat ut om det och mycket annat. Jag har spelat bra under säsongen också, så jag tror att det är svårt att blunda för mig. Men det var ett bra snack och det är inga "hard feelings" mellan mig och Pelle.
Gjort 35 poäng
Efter en turbulent fjolårssäsong där Omark representerade fyra klubbar – Edmonton och Buffalo i NHL, Oklahoma City i AHL och Luleå i SHL – har han hittat lugnet igen. Nu är KHL ligan som gäller, och i Jokerit har svensken noterats för 12 mål och 23 assist på 39 matcher.
I Tre Kronor kan Omark räkna med en viktigare roll än vad som kanske var tänkt från början, efter återbud från bland andra Linus Klasen. Kedjan tillsammans med Jimmie Ericsson och Oscar Möller matchades hårt i powerplay på landslagets träning.
– Omark ska få vara den som spelet utgår i från, Jimmie är bra framför mål och Oscar är en "sniper". Det är tanken, säger Pär Mårts. (TT:s utsände)