Vilken smakstart för dressyrlaget

Piteå Ridklubbs lag i ponnydressyr fick bästa tänkbara start när division 1 inleddes i Umeå.Piteå vann och kan vara på väg mot elitserien.- Vi ska verkligen försöka, säger Josefin Nordlund.

Piteå Ridklubbs dressyrlag fick en smakstart i premiären. Från vänster: Lisa Stare/Riida, Sofia Forssman/Miramis, Josefin Nordlund/Backudden Hurricane Haze och Elin Lundman/ Marwin.

Piteå Ridklubbs dressyrlag fick en smakstart i premiären. Från vänster: Lisa Stare/Riida, Sofia Forssman/Miramis, Josefin Nordlund/Backudden Hurricane Haze och Elin Lundman/ Marwin.

Foto: Isabella Björkman

PITEÅ2011-03-31 04:41

Hon är ridande lagledare i dressyrlaget som i övrigt består av Lisa Stare, Sofia Forssman, Elin Lundman och Emilie Forsberg.

Men Emilie var inte med i Umeå.

- Hennes häst är skadad, berättar Josefin.

Förra säsongen blev det en andraplats för Piteå Ridklubb i division 1.

"Samtliga var på topp"
Nu ser det betydligt bättre ut. Piteå är nämligen i ledningen efter den första omgången.

- Det kunde inte ha gått bättre. Samtliga ekipage var på topp.

De tre bästa resultaten räknades. Piteå fick 189 procent och Umeå Ryttarförening på andra plats 172.

Ett av favoritlagen i division 1, Luleå Ridklubb, fick aldrig chansen i premiären.

- De hade två skadade hästar och deltog med endast två ekipage. Därmed tappade de ett resultat, men Luleå har fortfarande chansen och kommer att göra allt för att ta den, säger Josefin.

Nästa omgång avgörs redan till helgen i just Luleå, och den tredje i Umeå sista helgen i maj.

Vad har ni för mål efter den fina starten?
- Nu vill vi förstås till elitserien. Det är ett stort steg, konkurrensen är mycket hårdare, men det är en härlig utmaning, menar Josefin.

Minst en rosett
Division 1 avgörs under våren, och redan till hösten drar elitserien i gång på tre platser: Gävle, Värmland och Stockholm.

- Det blir längre resor, men det får vi ta.

Under helgen i Umeå var det också individuella tävlingar, och där lyckades ekipagen från Piteå Ridklubb också bra.

Nästan samtliga Piteåekipage kom hem med minst en rosett.

Lisa Stare vann, liksom Sofia Forssman, som också kom fyra. Maja Persson noterades för två andraplatser, Elin Lundman för två tredje och varsin tredjeplats blev det för Stina Nilsson och Madeleine Rönnberg.

Framskjutna placering, som synes.

"Piteås helg"
- Det var tydligen Piteå Ridklubbs helg i Umeå, säger Josefin.

Noteras ska att Piteå Ridklubb även har ett division 2-lag och ett division 3-lag i dressyr.

Division 2-laget har sin premiär i Luleå till helgen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om