Toppinsats av Strömnäs

Strömnäs svarade för en toppinsats borta Laponia i handbollens division 2. Seger med 35–21. "Det var mycket glädje i matchen", säger tränaren Rijad Hodzic.

BRA. Strömnäs vann efter en stark laginsats. (Arkivbild)

BRA. Strömnäs vann efter en stark laginsats. (Arkivbild)

Foto: Micke Lindgren

PITEÅ2018-02-24 18:32

Strömnäs laddar för fullt inför det heta derbyt mot Lillpite (som PT tv-sänder).

I sista mötet inför matchen blev det solklar seger.

– Vi hade en bra känsla i laget. Vi saknade Matilda Johansson och jag var lite orolig för försvaret, men att släppa in 21 mål är okej, även om några var billiga, vi matar på framåt så vi klarar oss, säger Hodzic.

Annars såg det sådär ut inledningsvis.

– Det var spännande första åtta minuterna. Det stod 8–8 och då tog vi timeout. Sen började vi dra ifrån och de försökte stoppa oss genom en och även två punktmarkeringar men det lyckades inte. Vi hade bredden i laget.

Ställningen i paus var 17–14. I den andra halvleken öste Strömnäs på ordentligt.

– Det var en otrolig laginsats. Jag tror att vi har tio olika målskyttar.

Värst som vanligt var Amanda Hodzic. Hon satte 15 mål och är nu uppe i 150 totalt i serien.

– Många av hennes mål är det hela laget som ligger bakom. Jättemånga klev fram och gör sitt, vi hade bra kanter och mittsexorna Thea Lundmark och Amanda Nilsson var bra både bakåt och framåt. Våra niometersspelare levererade också.

I målet svarade Tea Lundmark för en fin instas.

Nu väntar derbyt på onsdag.

– Jag tror det blir jämnt som vanligt. Och mycket mål, säger Rijad Hodzic.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!