Tobias tog brons i Kalle Anka-final

SKIDOR. Skidtalangen Tobias Karlsson, Norrfjärdens IF, blev igår trea i riksfinalen i Kalle Anka som körs i Sveg.Tobias var endast en sekund efter tvåan.- Synd att jag inte orkade åka lite fortare, tyckte Tobias, 13 år.

Piteå2008-02-16 00:00
SVEG (PT) Tobias var alltså inte riktigt nöjd trots sin tredjeplats i alle Anka-finalen.

- Nej, nog hade det varit roligare att bli tvåa. Men det gick lite segt på upploppet. Kanske var det där jag förlorade andraplatsen, funderade han.

Nåja, bronsmedalj var inte fy skam. Tobias hade ju trots allt 57 (!) åkare bakom sig i resultatlistan.

Fast någon bronsmedalj fick inte Tobias ta emot på prisutdelningen.

- Nej, jag fick en polkagris, det var allt. Det kändes lite snålt, tyckte Tobias, som var 17 sekunder bakom segraren Henrik Monten, från Dalarna, över 3,3 km fri stil.

- Det var en riktigt tung bana, mycket upp och ner, sa Tobias. Jag har nog bara åkt en tuffare bana tidigare. Det var i Finland ifjol.

Klart bäst

Hemma i Norrbotten är Tobias klart bäst i sin åldersklass.

- Jag har faktiskt vunnit alla tävlingar i Norrbotten hittills i vinter, säger Tobias, som bara fått stryk två gånger tidigare i vinter.

Det var vid tävlingar i Västerbotten. Då var Filip Karlsson, Robertsfors, för svår.

- Men nu fick jag revansch på Filip, konstaterade Tobias.

Filip var fyra - men det skiljde bara två sekunder mellan de två!

Tobias Berglund, Hemmingsmark, var näst bäste norrbottning på 20e plats.

I flickklassen blev det fin nionde plats för Hanna Öberg, från Hemmingsmark. Hon var 40 sekunder efter segrarinnan Sandra Olsson, Värmland. Mimmi Björn, Arvidsjaur, blev 15e och placeringen efter kom Anna Magnusson, också Hemmingsmark.

Elin Brännmark, från Älvsbyn, kom på 20e plats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om