Sunnanå jagar spelare från Piteå

Sunnanå SK är två matcher från allsvenskan.Nu jagar klubben tre av rivalen Piteå IF:s viktigaste spelare.- De är intressanta, säger Inger Arnesson, sportchef i Sunnanå.

Sunnanå SK, som ska kvala till Allsvenskan, är intresserat av tre spelare från allsvenska Piteå IF, från vänster: Josefin Johansson, Sara Eliasson och Hallbera Gisladottir.

Sunnanå SK, som ska kvala till Allsvenskan, är intresserat av tre spelare från allsvenska Piteå IF, från vänster: Josefin Johansson, Sara Eliasson och Hallbera Gisladottir.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2012-10-11 06:00

Skellefteålaget Sunnanå SK vann division I norra med en poäng. Laget får därmed försöka kvala sig upp i allsvenskan.

I dag spelar de den första kvalmatchen mot Qbik och på söndag spelas den andra matchen. Vinner Sunnanå sammanlagt så spelar de i Allsvenskan nästa säsong.

"Vi kollar på spelare"
Men redan nu har klubben börjat leta nyförvärv. Sunnanå är väldigt intresserat av tre av Piteå IF:s viktigaste spelare: Sara Eliasson, Josefin Johansson och Hallbera Gísladóttir.

Är intresserad
Det bekräftas också av Sunnanås sportchef Inger Arnesson.

- Det är alltid så här på hösten att man försöker hålla sig ajour med vad som finns i andra klubbar. Vi är precis som alla andra klubbar, det är klart att vi kollar på spelare, säger hon.

Och i Piteå finns tre spelare som ni är sugna på?
- Ja, det är tre som vi är intresserade av.

Har ni kontaktat spelarna?
- Nej, det har vi inte gjort.

"Hög högstanivå"
Inger Arnesson förklarar också varför just de här tre spelarna är intressanta för Sunnnaå.

- Sara Eliasson är en bra back, hon är stabil och har en hög högstanivå. Josefin Johansson är alltid intressant eftersom hon har spelat här förut. Vi vet sedan tidigare vad hennes kapacitet är, säger Arnesson och fortsätter sedan:

- Hallbera är också intressant. En vänstervinge är alltid viktig och det är inte så enkelt att hitta spelare som har vänsterfötter. Varken i herr- eller damfotbollen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om