Piteå tappade serieledningen

Piteå IF förlorade en chansfattig toppmatch mot Kristianstad med 0–1. Det betyder att laget inte längre är serieledare.

Förlusten mot Kristianstad var Piteås andra raka och nu är man inte längre serieledare i allsvenskan.

Förlusten mot Kristianstad var Piteås andra raka och nu är man inte längre serieledare i allsvenskan.

Foto: Gunnar Westergren

Piteå2018-08-26 17:15

2328 personer hade letat sig till LF arena för att följa toppmatchen i allsvenskan.

De fick se en chansfattig match – men när väl chansen dök upp tog bortalaget tillvara på möjligheten.

Det genom Ogonna Chukwudi som rullade in 0–1 bollen efter marken, intill Pif-målvakten Cajsa Anderssons vänstra stolpe.

Resultatet stod sig matchen ut och Piteå fick därmed gå av planen som förlorare för andra matchen i rad.

Efter den tunga förlusten samlades Piteå i en ring på mittplan.

– Väldigt tungt, och jag är väldigt besviken. Så klart på förlusten men prestationerna som vi gör håller inte allsvensk klass just nu. Vi måste steppa upp, säger en besviken Julia Karlernäs efter matchen.

Piteå skapade ett par halvchanser men man lyckades aldrig ställa Brett Elizabeth Maron på prov i Kristianstadsmålet.

– Vårt passningsspel är för dåligt. Vi hittar inga uppspel och skapar inte alls så många chanser. Sedan är det svårt så här direkt efter att veta vad det är, men det är för dåligt helt enkelt.

– Sedan tycker jag att vi är stabila defensivt, men det blir svårt då vi inte har så mycket eget spel. Kristianstad är också ett väldigt fysisk lag så det blir mycket kriga och dueller. Men många matcher ser ju ut så under hösten.

I och med förlusten tappar nu serieledningen till Kopparbergs/ Göteborg FC eftersom att de vann lördagens match mot IF Limhamn Bunkeflo.

– Men det gör man då man inte presterar. Vill vi ha den tillbaka behöver vi prestera betydligt bättre, för spelar vi så här behöver vi inte tänka på någon serieledning.

Vad behöver ni göra för att vända på den här negativa trenden?

– Dels så behöver vi vinna den fysiska kampen och sedan behöver vi hitta varandra bättre i anfallsspelet. Nu blir det mycket individuellt, vi behöver vara mer som ett lag.

Gladare miner var det i Kristianstad som nu närmar sig den yttersta toppen av tabellen.

– Vi har spelet bra matcher innan vi kom upp hit, och jag är väldigt stolt över tjejerna att de fortsätter våga hålla i bollen. Jag tycker att vi gör det riktigt bra mot Piteå. Det är alltid väldigt fysiska matcher mellan oss och en kamp som kunde ha slutat hur som helst, även fast jag tycker vi var lite bättre. Jag tycker att det var en rättvis seger och vi är riktigt nöjda, säger Elísabet Gunnarsdóttir, tränare i Kristianstad.

I Kristianstad spelade talangen Evelina Duljan, som bara är 15 år, hela matchen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!