Hästlaget har siktet högt ställt den här säsongen i ridsportallsvenskans elitserie. De två bästa lagen i serien är nämligen klara för SM-finalen i Strömsholm.
För Piteå Ridklubb har det blivit tredjeplatser de två senaste åren.
- Vi har varit snubblande nära, men nu siktar vi på att ta oss till SM-finalen, säger Jessica.
Premiären är avklarad och Piteå Ridklubb fick nöja sig med en tredjeplats i Umeå i serien med åtta lag.
Den där tredjeplatsen...
- Visst, men vi är ändå med och kämpar om att bli bland de två bästa. Det återstår ju två omgångar, säger Jessica.
Piteå RK ställde upp med följande lag, som togs ut efter fredagens individuella tävling: Louise Mickelsson/Adrenaline (junior), Emmy Hällgren/Alizee 8 (young rider) samt Erika Sjöström/Lisel och Marie Viklund/Eternal Flame (seniorer).
De tre bästa resultaten räknades, och efter grundomgången var samtliga felfria (frånsett Erika Sjöström som hade ett nedslag).
Då väntade omhoppning för Piteå, Gävle och Umeå.
Jessica:
- Men vi hamnade lite snett eftersom två av ryttarna ramlade av sina hästar. De gjorde inte illa sig, men vi fick förstås för mycket fel.
Nästa omgång genomförs i Gävle och den sista i Högbo.
Då gäller det för Piteå att vara bland de två bästa - annars missar man SM-finalen i Strömsholm för tredje året i följd.
- Det kommer säkert att bli tufft, det är många bra lag med men vi ska gör allt för att klara det den här gången.
För att vässa formen kommer tränaren Mikael Schultz, från Enköping, och kör ett pass med häst- och ponnylaget på måndag.