Kyle låg bakom det mesta som hände framåt för Piteå i matchen mot AIK.
Hon hade både några egna avslut och några farliga inlägg från kanten. Men ingenting som resulterade i mål.
AIK skapade betydligt flera klara målchanser och hade tio skott på mål i matchen. Hemmalaget noterades för endast två avslutningar inom målramen...
Målskytt och matchvinnare blev forwarden Annica Sjölund som nickade in bollen efter 29 minuters spel av matchen.
Perfekt nick
Hon gjorde det på ett inlägg från högerkanten signerat Anne Mäkinen och fick stå tämligen omarkerad framför Stephanie Labbé, Piteås målvakt.
Avslutningen var också helt perfekt.
Annicas nick var både hård och välplacerad och Labbé var chanslös.
- Jo, det där var ett läge som jag helt enkelt inte kunde missa, sa Annica efteråt.
- Jag var ganska säker på mål när jag såg bollen komma.
Hade övertaget
Både före och efter målet visade Annica Sjölund, 179 centimeter lång, att hon hade övertaget mot PIF-försvaret i luften.
- Huvudspelet är väl min styrka, medgav Annica. Jag hade några nickar till som gick på mål, men Piteå hade en duktig målvakt, tyckte Annica, som naturligtvis var nöjd med lagets första seger för säsongen och även sitt första seriemål för i år.
Men trots att Annica Sjölund var den spelare i AIK som var det största hotet mot PIF-försvaret blev hon utbytt efter en timmes spel.
Annica själv blev också en aning förvånad när hon kallades till bänken.
- Jag var ju inte skadad eller så och hade gärna spelat vidare. Men det var väl ett taktiskt byte för att spela på ledningen, sa Annica som ändå hann med att bli matchens ende målskytt och spela till sig priset som lagets bästa spelare.
- Men hade jag missat målet hade jag nog knappast fått åka med tjejerna hem, sa Annica med ett skratt.
Bästa matchen
Kaylyn Kyle gjorde sin bästa match i PIF-tröjan. Det höll hon själv med om.
- Jo, absolut. Men jag har inte alls varit bra i de två första matcherna, sa Kyle.
- I första hemmamatchen kom jag mycket på mellanhand och i bortamatchen var jag rent ut sagt dålig.
Men mot AIK kom hon med mera i spelet och var som sagt inblandad i det mesta som Piteå åstadkom framåt.
- I första halvlek fick vi jaga och springa mycket. AIK hade ett bra passningsspel på mitten. Men i andra halvlek tyckte jag att vi fick betydligt bättre kontroll på matchen, sa Kaylyn.
Bästa halvleken
Hon själv svarade för några riktigt farliga inlägg från vänsterkanten, men tyvärr hann ingen medspelare fram.
- Det är min bästa halvlek hittills sedan jag kom till Sverige, betygsatte Kaylyn, som innan matchen hade ett snack med tränaren Peter Grundström.
- Peter betonade att jag skulle ta det lugnare när jag fick tag i bollen. Han tycker att jag har stressat för mycket tidigare och det har han ju alldeles rätt i. Nu höll jag i bollen längre och vårdade mina passningar bättre. Det kändes riktigt bra.
Kaylyn börjar också känna sig mera hemma i Piteås 4-3-3-uppställning.
- Vi spelar faktiskt efter en liknande princip i det kanadensiska landslaget, men det är ändå en viss skillnad. Nu börjar jag känna mig säkrare på min position och jag tycker också att Janina och Mari är lätta att spela med. Vi börjar förstå varandra bättre och bättre.
Syrran på besök
Kaylyn gjorde sin bästa PIF-match inför ögonen på syrran Courtnee som är på besök. Hon bor annars på Irland.
- Vi har haft en jättetrevlig påskhelg, säger Kaylyn. Vi har både hunnit åka snöskoter och snowboard. Men tyvärr märker jag ju att snön är på väg att smälta bort alldeles för snabbt. Jag kommer från ett liknande klimat och jag gillar vintern.