För några dagar sedan var "Kega" Isaksson, som tränat Sunnanå i damallsvenskan under tre säsonger, huvudspåret för Piteå IF. Men nu letar klubben på annat håll.
- Vi har inte lagt alla ägg i en korg. Vi har kontakt med två tränare varav en har fått ett kontraktsförslag, berättar Anders Eriksson.
Klart i december?
På truppsidan är elva spelare klara.
Förhandlingar pågår och förhoppningen är att det mesta ska vara löst inom några veckor.
- Målet är att ha truppen klar första december men det är inte säkert att vi lyckas med det.
PIF har fyra kontraktsförslag ute bland tilltänkta nyförvärv.
- Både svenska och utländska spelare, säger Anders.
Klubben har visat intresse för ytterligare sex spelare.
- Vi för diskussioner med dem men inga kontrakt finns ute, förtydligar han.
Ambitionen är att sätta en nordisk (och europeisk) prägel på lagbygget 2012. Med andra ord blir det knappast någon fortsättning för Piteås utländska spelare bortsett från redan klara Faith Ikidi och Jennifer Nobis.
Krymper truppen
- Vi har inte fått något tydligt besked från Kanada hur de lägger upp sin satsning inför OS och kvalet. Inför den här säsongen var till exempel Stephanie Labbé knappt med på några träningar i Piteå inför seriestarten och det är inte så lyckat.
Det ser inte heller ut att bli någon fortsättning i PIF-tröjan för tvillingarna Erika och Linnea Nilsson-Waara. Inte heller Johanna Lindahl. Spelare som lär vara hett villebråd för andra klubbar i närheten.
Piteå IF minskar truppen inför nästa säsong.
- Vi ska ha två målvakter och 16-17 utespelare, anledningen är att man inte kan skriva några utlåningsavtal med andra klubbar.
Tester på gång
De som inte får speltid i damallsvenskan får det istället i den rikstäckande F17-serien.
I början av december är det meningen att den gemensamma träningen ska börja.
- Vi ska genomföra tester nästa vecka och fysträningen ska skötas av Mari Lundqvist och Tomas Åström.
n Dessa elva spelare har kontrakt just nu: Faith Ikidi, June Pedersen, Emelie Lövgren, Josefin Johansson, Victoria Forsmark, Camilla Johansson, Sara Eliasson, Lena Blomkvist, Jennifer Nobis, Hanna Pettersson (ny från Umeå IK) och Anna Westerlund (ny från Umeå IK).