Öjebyn ute ur ettan

Det har varit en tung säsong för Öjebyns herrar i division 1 norra. Och i lördags blev den ännu tyngre. Då kom det dystra beskedet att laget åker ur ettan. - Just nu känns det bara tomt, säger den besvikna lagkaptenen Anton Eliasson.

Öjebyn förlorade lördagens match mot Granlo samtidigt som Sundsvall vann mot Runsten. Det betyder att Öjebyn flyttas ner till division 2 nästa säsong. Här är det Öjebyns målvakt Jahn Wirkola och backen Anton Grundström (22) som är steget efter Marcus Kindström som just gjort 2-0 till Granlo.

Öjebyn förlorade lördagens match mot Granlo samtidigt som Sundsvall vann mot Runsten. Det betyder att Öjebyn flyttas ner till division 2 nästa säsong. Här är det Öjebyns målvakt Jahn Wirkola och backen Anton Grundström (22) som är steget efter Marcus Kindström som just gjort 2-0 till Granlo.

Foto: Jens Ökvist

PITEÅ2009-03-02 06:00
I sista omgången stod det mellan Öjebyn och Sundsvall.Om Sundsvall förlorade sin match mot Runsten och Öjebyn vann mot Granlo så skulle Öjebyn hamna på kvalplats.
Nu vann Sundsvall med 10-9 efter sudden death samtidigt som Öjebyn förlorade. Därmed är det klart att laget får lämna division 1.
- Trots att vi åker ur serien så tycker jag att vi har gjort ett bra jobb under hela säsongen, säger Eliasson.
Orutin
Under seriespelet har det mestadels varit neråt för Öjebyn. 16 förluster, fem vinster, och en oavgjord match har det blivit. Och det finns många saker som ligger bakom Öjebyns fall.
- Mestadels beror det på orutin. Sen har vi bara varit mellan nio och elva spelare på träningarna vilket är för lite. En del går skola på annan ort och vissa pendlar, och de har inte varit med så mycket. Det har också varit för lite med bara tre träningar i veckan, konstaterar Eliasson.
Inget självförtroende
Samtidigt menar han att motgångarna har satt sina spår.
- Vi har inte alls haft något självförtroende med oss.
Och även om Öjebyn åker ur division 1 så är det med flaggan halvt i topp. I matchen mot Granlo svarade laget för en bra insats även om det blev förlust.
I första perioden var det verkligen stolpe ut för Öjebyn. Laget skapade mycket framåt men fick inte in bollen. Bland annat prickade både Erik Nilsson och Anton Eliasson stolpen.
Ryckte upp sig
Öjebyn hängde med riktigt bra fram till den 13:e matchminuten, sen tog gästerna över. Men i andra perioden ryckte hemmalaget upp sig och bjöd Granlo på en tuff match. Öjebyn lyckades kvittera genom Mattias Bäckström som klev fram och satte två mål. Men i slutminuterna gjorde Granlo 3-2.
9.47 i tredje perioden begärde Öjebyns tränare Dennis Ericsson time out och han gick ner på två femmor, vilket var ett lyckat drag. Öjebyn höjde sig en aning och när klockan stod på 14.26 reducerade laget till 3-4 genom David Hedström.
De resterande minuterna jagade Öjebyn ett kvitteringsmål och det var nära ett par gånger, men bollen ville inte in. Samtidigt storspelade Granlos målvakt Karl Wangel.
- Vi hade stolpe ut och brände på tok för många lägen. Det var för lite fokusering vid avsluten. Men vi var även dåliga på att ta skott i rätt lägen, säger Eliasson.
Lagkaptenen tillhörde Öjebyns bästa spelare för dagen liksom Erik Nilsson och tvåmålsskytten Mattias Bäckström.
Och för Öjebyn blev det som sagt ett trist slut på säsongen.
Laget får säga adjöss till division 1 och istället rikta in sig på spel i division 2 nästa säsong.
Skott: Öjebyn 35, Granlo 29
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om