Norrfjärdens reducering kom med bara sekunder kvar av matchen tack vare ett kanonskott i nättaket av Hannes Fogelqvist. Domaren blåste av drabbningen bara sekunderna efteråt och Norrfjärden fick aldrig möjlighet att kvittera.
– Jag är stolt ändå, killarna gör det hur bra som helst. Det var en jämn match, sa Jennie Wiklund.
Enda gången Norrfjärdengrabbarna inte var på tå var i början på andra halvlek. Det var då TP 47 gjorde båda sina mål.
– Då räckte det inte med att vi bara gjorde ett, konstaterade Jennie Wiklund.
Vassa kontringar
TP 47 spelade runt bollen bra men Norrfjärden stack upp i vassa kontringar och i första halvlek var det nära nätrassel vid flera tillfällen för de gulsvarta. Norrfjärden var dessutom välorganiserade bakåt och lät inte TP 47 skapa några riktigt heta farligheter. Med lite tur hade man fått med sig en premiärpoäng men några förrädiska minuter i andra halvlek avgjorde. Men trots förlusten och trötta spelare var det inga sura miner efteråt.
– Nu ska spelarna få ta igen sig lite, det är de värda. Sedan väntar derbymatch mot SAIK 2 senare idag, sa Jennie Wiklund.
Resultatet oviktigt
Förutom TP 47 och SAIK 2 ingår även norska HIF/Stein i Norrfjärdens grupp.
Vad tycker killarna om Piteå Summer Games?
– De tycker det är jätteroligt. Bara att få spela och vara tillsammans, sa Jennie Wiklund.
Hon tycker liksom många andra att resultatet i turneringen är av underordnad betydelse.
– Det spelar ingen som helst roll, sa Jennie Wiklund.
Men sliter Norrfjärdenkillarna lika bra som i matchen mot TP 47 så borde kommande motståndare få kämpa för att besegra Piteålaget.