Nils ett hopp i hopp

I ett år har Nils Carlsson, Riviera Friidrott, haft problem med sina benhinnor. Ändå tog han brons i höjdhopp, P 17, när inne-SM avgjordes i Malmö.- Medalj var målsättningen, berättar han. Jag hoppade 1,84 i Haparanda tidigare under säsongen så jag visste att jag låg bra till.

Nils Carlsson, Riviera, med sin SM-medalj. Nils blev trea i höjdhopp i P 17 vid inne-SM i friidrott.

Nils Carlsson, Riviera, med sin SM-medalj. Nils blev trea i höjdhopp i P 17 vid inne-SM i friidrott.

Foto: Maria Johansson

PITEÅ2010-02-24 06:00
Nils klarade ingångshöjden 1,76 i första hoppet. 1,82 gick lika enkelt.
Sedan blev det en rivning innan Carlsson tog 1,86 i andra.
- Sedan var jag nära att ta 1,90 men jag rev med vaderna. Jag har inte kunnat träna så mycket och har lite problem med tekniken.
1,90 hade betytt silver, nu blev det alltså brons.
- Det är jag nöjd med.
Satsade på fotboll
Nils var en stor friidrottstalang när han var yngre.
- Men jag gjorde ett uppehåll och satsade på fotbollen i stället, säger han.
Nu är det friidrott som gäller igen för 16-åringen.
Fast så var det ju eländet med benhinnorna.
- Jag var ganska otränad när jag började om med friidrotten och jag fick problem med benhinnan på högra benet.
Nils kan bara träna hoppning ett pass i veckan.
- Efter en tävling får jag vila ett par dagar för att det gör så ont.
Han har försökt bli kvitt problemet, bland annat med akupunktur.
- Det blir bättre och bättre.
Nu är inomhussäsongen i stort sett över.
- Jag vet inte riktigt när nästa tävling är, säger Nils. Men jag hoppas förstås att jag blir av med smärtan i benhinnan så jag kan träna för fullt.
Nils visade i Malmö att han tillhör landets största talanger i höjdhopp.
Största...hur lång är du förresten?
- 1,83 men jag har inte växt färdigt. Min styrka i höjdhopp är spänsten, säger han.
Nils hoppade alltså över sin egen längd i USM. Nästa mål blir 1.90 - sedan är det ju två meter som gäller.
Finnkampen
- I min åldersklass är det bara en hoppare i Sverige som klarat två meter, berättar Nils Carlsson.
Rivierahopparen är alltså trea i landet trots problemen - det blir ännu bättre när han kan öka träningen. Ungdomsfinnkamp bör vara ett av sommarens mål. Där deltar de två främsta i landet.
Hoppfullt - jo, visst!
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om