Det var upplagt för dramatik då tre lag (Munksund, Storfors och Arvidsjaur) hade chansen att vinna serien inför lördagens avslutande omgång. Det var fördel Munksund, som dock var piskat att vinna för att vara på säkra sidan.
Matchen mot Alterdalen var länge mållös och oviss. I första halvlek hade Munksund en boll inne i mål, men det blev bortdömt för offside. I början av andra hade Alterdalen ett skott som strök ribbans överkant.
Fahlman avgjorde
I 20:e minuten brände Christofer Fahlman ett jätteläge från 10 meters håll. Men bara fyra minuter senare hade Fahlman ställt in siktet och avgjorde med matchens enda mål.
- Äntligen, så skönt. Nu ska vi hitta på nåt roligt ikväll, sa matchvinnaren som fick fira sin tredje serieseger i karriären. Två gånger har han gått upp till trean, en gång med Storfors och en gång med Munksund.
Till Turkiet
Efter lördagkvällens firande av serieguldet var det bara att ladda om inför kvalet som inleds hemma mot Bergnäset till helgen.
En som kanske inte kan vara med då är tränaren Petter Svärdsudd.
- Jag åker på semester till Turkiet nu direkt efter matchen, berättade han.
- Och det är med blandade känslor jag åker. Om det blir kval på lördag missar jag det, jag kommer hem på söndag. Men jag är helt säker på att grabbarna klarar sig bra utan mig.
n Preliminärt ska matchen spelas på söndag kl 19.00.