Marta valde proffsligan - inte Piteå

Proffsligan och Western New York Flash. Inte damallsvenskan och Piteå IF.Nu har Marta bestämt sig.- Vi var i varje fall med i matchen, säger Anders Eriksson i tävlingskommittén.

Marta, världens bästa fotbollsspelare, har bestämt sig. Det blir inte Piteå IF utan i stället den amerikanska proffsligan och Buffalolaget, Western New York Flash.

Marta, världens bästa fotbollsspelare, har bestämt sig. Det blir inte Piteå IF utan i stället den amerikanska proffsligan och Buffalolaget, Western New York Flash.

Foto: Dolores Ochoa

PITEÅ2011-01-27 02:43

Tre allsvenska klubbar var intresserade av Marta, världens bästa fotbollsspelare.

Piteå IF, Tyresö och Malmö.

Nu kan de sluta hoppas. Marta har bestämt sig och hon väljer att fortsätta i den amerikanska proffsligan, WPS.

Tar över
Hon gör det i Buffalolaget Western New York Flash. Klubben tar över det tredje året av den förra Umeåspelarens kontrakt från den nyligan nedlagda klubben, Gold Pride. Där spelar även Christine Sinclair, som var nära att skriva på för Piteå IF, och svenskan Caroline Seger.

- Vi är otroligt glada att få hit Marta, säger tränaren Aaran Lines i ett pressmeddelande.

Anders Eriksson:

- Vi var i varje fall med i matchen och visst hade vi förhoppningar, säger Anders Eriksson.

"Inte överraskad"
Forwarden Erika Karlsson:

- Det hade ju varit hur stort som helst om hon kommit till Piteå IF, men samtidigt blev jag inte så överraskad att hon valde en annan klubb. Jag tycker ändå att det ser riktigt lovande ut och nu hoppas jag bara att den sista pusselbiten faller på plats.

Med hjälp av sponsorpengar från Älvsbyhus skulle Piteå IF locka till sig den 24-åriga världsspelaren.

Så blev det alltså inte.

- Pengarna från Älvsbyhus var öronmärkta för Marta. Vi har haft ett bra samarbete med företaget och ska nu ha fortsatta diskussioner vilket kanske leder fram till ett bra avtal för den här säsongen.

Väntar på besked
Piteå IF befinner sig nu i slutskedet vad gäller förstärkningar till lagets andra säsong i damallsvenskan.

För en tid sedan presenterades amerikanska forwarden Fiona O´Sullivan, som spelar landslagsfotboll för Irland.

Piteå IF gick då ut med att ytterligare en utländsk spelare skulle avslöjas inom kort.

Ingenting har hänt, men enligt Anders Eriksson rör det på sig.

- Absolut. Vi väntar på besked vilken dag som helst. Men det är ytterligare två-tre klubbar som är intresserade.

Vad kan du berätta om henne?
- En utländsk tjej, som sagt. En målfarlig offensiv mittfältare med bra blick.

"Ser riktigt bra ut"
Det ryktas om en norsk landslagsspelare. Stämmer det?
- Ingen kommentar.

Fortsätter ni att förstärka om det skulle lösa sig?
- Nej, då känner vi oss nöjda. Leker man med en laguppställning nu och jämför med premiäråret i allsvenskan 2009 så tycker jag det ser riktigt, riktigt bra ut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om