Målvaktsduell i heta derbyt

Torsdag kväll är det åter dags för en av höjdarna i Piteås idrott, handbollsderby mellan Lillpite och Strömnäs. Garanterat trångt på Björklundas läktare – och troligen en ny rysare.

DERBYMÅLVAKT: Rebecka Strandberg i Lillpite.

DERBYMÅLVAKT: Rebecka Strandberg i Lillpite.

Foto: Maria Johansson

PITEÅ2017-02-08 18:17

Säsongens första derby slutade 21–21 sedan Lillpite haft greppet och Strömnäs ändå var nära att vinna.

Det blir en match i matchen mellan två duktiga målvakter: Lillpites Rebecka Strandberg och Tea Lundmark i Strömnäs.

Derbydags – laddad?

– Självklart. Det är alltid roliga matcher. Senast låg vi länge under men kunde ändå ha vunnit, säger Tea. Jag tror också att Lillpite kommer att sakna sina skadade skyttar.

– Det ska bli kul, som vanligt. Kändes surt att vi tappade ledningen i förra derbyt, det ska inte hända igen, säger Rebecka. Vi har åkt på några tråkiga skador men det finns andra som kan kliva fram.

Lagets säsong hittills?

– Vi började knackigt. Vändningen började efter förra derbyt. De senaste matcherna har vi hittat rätt spår, säger Tea.

– Ganska bra med tanke på att vi har många nya spelare, säger Rebecka.

Egna formen?

– Jag är nöjd, jag har fått göra några bra matcher. Även om vi bara förlorade i division 1 förra säsongen lärde jag mig mycket, säger Tea.

– Det har väl gått hyfsat. Lite svajigt ibland men sammanlagt känns det som jag ligger på plussidan, säger Rebecka.

Ni är fotbollsmålvakter också, vilken av sporterna är nummer ett?

– Jag hatar den frågan. På sommaren är fotboll skojigast och på vintern är det handboll, Hittills har det fungerat bra att kombinera, säger Tea som laddade upp med futsalturnering i Luleå i går.

– Jag har dubblerat sedan jag var liten och inte kunnat bestämma sig. Båda sporterna är lika kul, säger Rebecka.

Vilket lag vinner derbyt?

– Det bästa laget, säger Tea (vi anar att hon menar Strömnäs).

– Vi så klart, säger Rebecka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om