Ekipaget tävlar i hästkörning och i helgens hemmatävling på Grans vann de dubbelt. Både sin klass och DM.
- Llerom är in princip nybörjare. Det här är ju första säsongen vi tävlar tillsammans och han har gjort enorma framsteg.
Llerom är bara fem år gammal.
Skadades
- Han är fantastiskt duktig med tanke på åldern. Körhästar brukar ju vara som bäst när dom fått tillräckligt med rutin, kanske vid 14-15 års ålder.
- Jag kan bara drömma om hur bra han kan bli i framtiden. Han blir i alla fall bättre än den häst jag körde med tidigare och vi var ju med på SM, säger Katrine.
Solidar hette hennes tidigare körhäst. Men han blev skadad för några år sedan och lyckades inte riktigt komma tillbaka.
- Nu är han motionshäst på gården och mår förträffligt, säger Katrine.
Fullträff
Helgens körtävling på Grans blev en fullträff för hemmaklubben.
n Katrine vann den öppna klassen före klubbkompisen Linnea Eriksson med hästen Harv.
n Hon vann också DM för Norrbotten och nu var Veronika Isaksson/Haga Farmer Boy tvåa.
- Men det var jättejämnt. Jag tror jag vann tack vare en enda straffpoäng mindre, sa Katrine.
Körtävlingar innehåller normalt tre moment: dressyr, precision och maraton.
Men maratonmomentet ströks i tävlingen i Piteå eftersom den avgjordes inom i ridhallen. För att tävla i maratongrenen krävs förstås en utomhusbana.