Lisa som är 15 år (16 i december) började spela hockey som nioåring.
– Det är ganska sent, säger hon. Jag testade först med de jämnåriga killarna men valde istället 03:orna.
Berglund spelade med Piteå IF:s pojklag till förra säsongen.
– Jag spelade också med Luleå MSSK:s lag i division 1 och pendlade ibland till träningarna också. Men det var enklare att träna med pojklaget i Piteå.
När Luleå MSSK:s ledare hörde av sig blev Lisa förvånad.
– Jag blev verkligen överraskad men det var jättekul. Oskar som skött division 1-laget hade väl koll på mig.
Oskar heter Häggström i efternamn har tagit klivet upp som assisterade tränare i SDHL-laget. För Lisa blev det att planera om.
– I början av säsongen pendlade jag från Piteå men nu har jag flyttat till Luleå. Jag fick nyckeln till lägenheten i onsdags.
Dessutom tränar hon med det lokala hockeygymnasiet.
– Med grabbarna, det ger mycket.
Om du hamnat i Ö-vik, vilket lag hade du då spelat med?
– Modos juniorlag i division 1.
Hittills har det inte blivit någon match med Luleå MSSK:s elitlag.
– När vi hade träningsmatcher mot finska laget var jag på regionläger för U 18-landslaget i Härnösand och jag var inte nog matchtränad för att följa med under turnén förra helgen, berättar Lisa.
Det var då Luleå MSSK spelade fyra matcher på fyra dagar och vann alla!
– Men jag hoppas förstås få prova att spela någon match i SDHL.
Kanske i någon av matcherna som spelas i LF Arena?
– Det skulle vara jättekul, säger Lisa Berglund.
Förutom Lisa finns två spelare från Piteå i truppen, rutinerade Rebecca Stenberg och Nathalie Lidman.
Chansen är stor att trion får var sin guldmedalj framåt vårkanten.