Jenny gav VM-ettan en tuff match

Brottning. Sista tävlingen inför junior-VM och stora VM bättrade synnerligen på självförtroendet. Brottaren Jenny Fransson vann nämligen en period mot regerande världsmästarinnan Stanka Zlateva.I turneringen slutade hon på bronsplats.

Piteå2007-08-11 00:00
För en månad sedan vann Öjebybrottaren, som tävlar för Gällivare SK, sin första seniortävling i Spaniens GP. Då gick hon som en ångvält genom sina tre matcher och släppte inte en enda poäng ifrån sig.

Den gångna helgen fortsatte Jenny Fransson brottas i seniorklassen och slutade trea i turneringen "Dan Kolov" i Bulgarien.

Mest nöjd är hon med periodvinsten mot ledande världsmästarinnan.

- Det var inte så många deltagare i tävlingen, men de som var där bjöd bra motstånd, säger den nyss hemkomna idrottskvinnan.

Gick i fällan

Sex brottare gjorde upp om vinsten i Jennys viktklass, 72 kilo.

I första matchen mötte hon grekiskan Maria-Louiza Vrioni och vann på fall i andra perioden.

Sedan var det dags att möta Stanka Zlateva.

- Första perioden som slutade 2-2 vann jag, eftersom jag tog den sista poängen. Men sedan klantade jag till det och hon vann på fall. Jag känner till hennes specialare, men gick ändå i fällan. Det var surt såklart, men nu går jag aldrig på den mer.

Matchen om bronset, mot grekiskan Irina Maria Ntantouti, vann hon i första perioden.

Men det var mötet med Zlateva som var tävlingens höjdpunkt.

- För det mesta tävlar hon bara på EM och VM, men eftersom det var hemmaplan för henne tänkte jag att det fanns en chans att hon skulle ställa upp. Det var delvis därför jag åkte dit, säger Jenny.

Självförtroende

Nu är hon åter hemma i Gällivare, med ett stärkt självförtroende, och fortsätter hårdträna inför junior-VM i Peking i slutet av augusti.

- Det blir väl inte en maximal formtoppning, men jag ska nog vara i hyfsat bra form, säger Jenny.

Skadeproblemen är ett minne blott.

Formtoppen är sedan tänkt till VM i Azerbadjan i slutet av september, där Jennys målsättning är att komma bland de åtta bästa, eftersom hon då är direktkvalificerad till OS 2008.

I våras tog Jenny steget in i Svenska olympiska kommittens topp- och talangprogram, där hon bland annat får möjlighet till träningsläger utomlands. Uppladdning inför stora VM sker med ett sådant träningsläger. Tävlingen i Bulgarien var därmed den sista inför VM.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om