Det blev en sprakande start i en skön majsol på LF Arena. Redan efter sju minuter slog Karl Söderlund till och gav Hemmingsmark ledningen. Sedan tog det inte mer än sex minuter till innan det var dags igen – Erik Viklund ökade på till 2–0.
– Jag tycker att vi slarvade vid båda målen, sa Tommy Nilsson.
Men bara minuten senare var det dags för Lillpite att spräcka nollan. Joel Edström hittade rätt och fick in kvitteringsbollen bakom Tobias Hellström.
– Då var det vi som slarvade och gav bort målet, sa Peter Viklund, Hemmingsmarks tränare.
Tre snabba mål inom loppet av sju minuter alltså.
– Det visade sig resten av matchen, det blev mycket böljande spel, tyckte Peter Viklund.
I andra halvlek jagade Lillpite kvittering, men jakten kom av sig då rutinerade Victor Wiklund fälldes, skadade foten och tvingades utgå.
– Det var förstås tungt att tappa Victor i det läget, sa Nilsson.
Lillpite hade några bud på kvittering, men istället kunde Hemmingsmark göra 3–1 genom ZinullahKhaliqi i 76:e minuten efter en snabb omställning.
– Riktigt vackert mål, myste Peter Viklund.
– Lillpite hade taktpinnen innan dess men jag tycker vi höjer oss sista delen av matchen och tar över.
Lillpite hade ingen energi att komma tillbaka efter tredje insläppet.
– Luften gick ur efter 3–1. Det var en jämn match och vi skapade absolut chanser för att göra fler mål, sa Tommy Nilsson.
I Hemmingsmark gjorde Victor Asplund ett bra jobb i att försöka neutralisera Lillpites skarpskytt Joel Edström, som i och för sig gjorde ett mål.
– Victor gjorde det bra både i luften och efter marken, sa Peter Viklund.
Tommy Nilsson var mest nöjd med Olle Ölund.
– Han slutade aldrig att kriga.