Inför matchen placerade sig Lillpite sedan månader tillbak näst sist i tabellen. Munksund hade det bättre utgångsläget, då de låg en poäng före. Lillpite var alltså tvugna att vinna lördagens match för att hålla sig kvar i division fyra, medan ett kryss hade räckt för de svartvita herrarna i Munksund. Men i slutändan var det Lillpite som drog de längsta strået och vann med två bollar till godo.
– Fantastiskt skönt att vinna den här matchen och hålla sig kvar, säger Lillpites tränare Per Bergström.
– Vi har haft mycket strul med skador och sjukdomar under säsongen, men vi har klivit upp nu i de sista matcherna.
Dramatik utlovades på förhand, och det dröjde inte länge innan spelet började värma upp publiken på Idrottsparken i Munksund. Efter tolv minuter kunde MSSK:s John Wirkola elegant runda Lillpites målvakt och placera in 1–0 i favör till Munksund.
Tolv minuter senare var dramat igång på allvar. Detta i och med att Munksunds målvakt, Jonathan Ullberg, kolliderade med en Lillpite-spelare utanför straffområdet. Domaren tvekade inte en sekund innan han visade det röda kortet till Ullberg.
Utespelaren och MSSK:s främste målskytt; Oscar Sundberg, fick istället ta på sig målvaktshandskarna.
Efter det röda kortet fick Lillpite ny energi och kunde både kvittera och ta ledningen med 2–1 innan pausvilan. Målskyttar: Erik Hansson och Tommy Nilsson.
– Utvisningen gör att vi får panik. Deras två mål just före paus hade en stor psykologisk påverkan på oss, säger Munksund/Skuthamns spelande tränare Petter Svärdsudd.
Matchen stod därefter och vägde (MSSK:s Martin Carlsson missade ett friläge som bästa chans) fram till den 84:e minuten. Då blev det målkalas.
3–1 kom först genom Lillpites Fredrik Marklund. I 88:e minuten reducerade sedan MSSK till 2–3 genom John Wirkola. Men Munksunds hopp om en kvittering släcktes snabbt, då Elias Wiklund i Lillpite punkterade matchen minuten senare. Slutresultatet skrevs därmed till 2-4, vilket innebär att Lillpite får fortsätta en säsong till i division fyra, medan Munksund kickas ner till femman.
– Jag är otroligt stolt över våra grabbar. Vi har en homogen grupp som verkligen förtjänar att stanna kvar i fyran, så jag är fantastiskt nöjd, säger Lillpites tränare Per Bergström.
– Vi har haft höga berg och djupa dalar under säsongen, men efter våra förutsättningar så gör vi det vi ska.
Petter Svärdsudd:
– Det är riktigt tungt just nu. Jag tror att vi åker ner för att vi haft begränsning på folk under träningarna. De gör att vi fått ojämn träningskvalitet.
– Vi har haft problem med att knyta ihop säcken i slutet på matcherna. Men nu ska vi ta nya tag nästa säsong och försöka ta steget upp till fyran igen.
I en betydelselös match spelade Öjebyn–Harads 1–1. Öjebyn hade sedan tidigare åkt ur division 4.
Piteå 2 vann mot Alvik 2 med 2–1 och slutade trea i serien. Jean-Phillipe Zirignon och Joseph Virtala blev målskyttar.