Skyttekungen Jörgen Berggren var nära ett flertal gånger, bland annat då han snyggt bröstade med sig en långboll.
Fast det ville sig inte riktigt hela vägen.
Efter en halvtimmes spel kommer så utdelningen. Även denna gång är det Berggren på topp som avslutar och den här gången trycker han in bollen i bortre hörnet bakom målvakten.
Men gästerna var inte chanslösa de heller. Hector Garcia kom helt fri men bollen hann rinna ifrån honom och Hemmingsmarks nolla förblev intakt fram till pausen.
Såg bra ut
- Första halvlek såg bra ut, det var bara det där sista som saknades - målen, menade Hemmingsmarks tränare Dennis Nilsson.I andra halvlek sjönk spelkvaliten och det var inte många lägen att hurra för. I ställer började det smälla mer i närkamperna och domaren hade det då och då hett om öronen. En del halvchanser uppstår ur i stort sett ingenting för båda lagen, men inga fler mål dyker upp på resultattavlan.
- Riktigt dålig andra halvlek däremot, passningspelet som vi snackade om i paus lyste med sin frånvaro, suckar Dennis Nilson.
Det såg ändå ut som om Hemmingsmark skulle reda ut situationen och ta hem alla tre poängen. Men just när publiken i 85 minuten börjar känna segervittring så kommer kallduschen.
Målvaktsmiss
Ett långskott långt utifrån vänsterkanten som lika gärna kunde varit menat som ett inlägg seglade över Jörgen Pettersson i hemmamålet.- Det är helt klart en målvaktstavla, sådant som händer. Men vi skulle ju förstås gjort fler mål framåt och avgjort den här matchen, säger Nilsson.
Visst försökte Hemmingsmark komma igen i slutminutern men det är aldrig riktigt nära mål. De där två värdefulla poängen i jakten på kvalplats går HIF förlorade och det är med tunga huvuden de rödklädda lämnar planen.
- Nu är det helt klart kört med kvalplatsen, suckade Dennis Nilsson, som gav extra plus till Andreas Viklund i backlinjen och Niclas Nilsson på mitten ha.
- Jörgen Berggren gör det även bra, kanske var det älgjakten på förmiddagen som gjort honom trött, spekulerar tränare Nilsson.