Finalchansen finns kvar

Två omgångar är avgjorda i ponnyallsvenskan i hoppning. Piteå RK blev fyra i Bollnäs och femma i Sundsvall.– Men vi har fortfarande chansen att gå till finalen i Strömsholm, säger lagledaren Linda Marklund.

Piteå RK:s lag i ponnyallsvenskan i hästhoppning. Från vänster: Isabell Dahlgren, Clara Marklund, Tilda Lundberg och Jennifer Lidström.

Piteå RK:s lag i ponnyallsvenskan i hästhoppning. Från vänster: Isabell Dahlgren, Clara Marklund, Tilda Lundberg och Jennifer Lidström.

Foto:

PITEÅ2015-04-13 19:53

I den första deltävlingen i Bollnäs hade Piteå noll fel efter grundomgången och gick till omhoppning. Där blev det en fjärdeplats med fyra fel.

I laget ingick Jennifer Lidström/Munsboro Generator (0 fel+4 fel), Clara Marklund/Kellys Beuty (0+4), Tilda Lundberg/Munsboro Minty (0+0) och Isabell Dahlgren/Sir Lancelot (36+0).

Clara vann en av de individuella klasserna och Jennifer tog en andraplats.

I den andra deltävlingen i Sundsvall kom Piteå på femte plats trots bara fyra fel – tre av de fyra resultaten räknas.

Mellanår

Samma ryttare ingick i laget: Jennifer (0 fel), Clara (0), Isabell (4) och Tilda (11).

Individuellt noterade Clara två andraplatser, bara tiondelar från segern.

– Vi har något av ett mittemellanår, säger Linda Marklund. Några av de äldre ryttarna saknar hästar. Men vi har ändå gjort jättebra insatser.

– Tyvärr har vi haft lite stolpe ut. Dessutom är serien tuffare än på länge.

Koefficient

En deltävling återstår, i Vännäs. De två bästa lagen går vidare till finalhoppningen. Trots att Piteå inlett med att bli fyra och femma finns chansen.

– Absolut. I finalen finns en extra koefficient, berättar Linda Marklund. Vinner vi har vi en jättechans att gå till finalen.

I sista omgången räknas poängen gånger 1,5.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om