Piteå inledde gårdagens träningsmatch med ett rappt och övertygande spel. Men i den andra perioden fick publiken i LF Arena se hemmalaget falla ihop som ett korthus. Piteå blev stillastående och visade upp ett otroligt rörigt försvarsspel när Luleå drog upp tempot.
Daniel Mannberg och Henri Snäll låg bakom det mesta i gästernas offensiv. Duon kunde retfullt enkelt vända matchen med två mål tidigt i den andra perioden.
- Vi hade tappat vårt spelsätt totalt så jag tog en time out för att ta oss tillbaks i matchen igen, säger Stefan Hedlund.
Men taktiksnacket hjälpte föga, istället kunde Luleå utöka sin ledning med två mål inom en minut. Inför sista perioden låg Piteå under med hela 1-4.
Få ljusglimtar
- Det kändes som att vi blev lite nöjda och tappade tempo efter en bra första period, säger PHC-tränaren när han försöker förklara hopklappningen.
I den första perioden såg det verkligen betydligt bättre ut för Piteå. Hemmaspelarna hade bra fart under skridskorna och styrde spelet fullständigt. Luleås målvakt Andreas Hookana släppte flera osäkra returer och ett ledningsmål hängde verkligen i luften för hemmalaget. Det dröjde dock till den 19:e minuten innan första målet kom. Jim Björkman kombinerade läckert med Daniel Nilsson som stötte pucken i nät till 1-0.
- Vi spelade bra i början, men annars fanns det inte många ljusglimtar, säger Stefan Hedlund.
Bäste back
Tränaren fick däremot ett positivt besked av backen Andreas Magnusson, född -95.
- Han var vår genomgående bästa back idag och det var kul att se, säger han.
I den tredje perioden ryckte Piteå upp sig något och åkte betydligt mer skridskor. Trots det blev det förlust med hela 2-5 efter ett tröstmål av Jens Sundkvist. Stefan Hedlund påpekar att det finns mycket att jobba med inför säsongspremiären mot Kiruna den 18 september.
- När vi inte tar jobbet och åker skridskor så är vi inte bättre än så här. Men vi har fortfarande tid att slipa på det innan premiären, säger han.