Emma uttagen till landskamp i skidskytte
Emma Westerlund, Piteå Skidskytteklubb, är uttagen till ungdomslandskampen som hålls i Larsmo, Finland i helgen. För första gången får hon representera de blågula färgerna.- Det ska bli jättekul, säger en glad Emma.
Emma Westerlund, Piteå Skidskytteklubb, har siktet inställt på helgens ungdomslandskamp i Larsmo, Finland. (Arkivbild)
Foto: Jens Ökvist
Hon hade den högsta poängen i uttagningstävlingarna och var därmed högst rankad i sin åldersgrupp bland åkarna i Sverige. Hennes placeringar, två förstaplatser och en fjärdeplats, gav henne totalt 220 poäng.
- I början av säsongen fick jag veta att det skulle vara en landskamp i februari. Sedan dess har jag haft som mål att komma med i truppen, säger Emma och fortsätter:
- Det känns jättekul. Jag hoppas bara att det ska gå bra och jag ska absolut göra mitt bästa.
Är du nervös?
- Jo, jag är jättenervös. Allt är så nytt och så vet jag ju inte hur bra de jag ska åka mot är.
Placerat klubben på kartan
Så här säger tränaren Tomas Öberg om talangen:
- Jätteskoj att hon kommit med och i och med det har hon placerat vår klubb på kartan.
- Emma är en otroligt duktig skidåkare och hon har bra egenskaper som skytt. Hon håller bra koll på detaljerna och är väldigt koncentrerad och fokuserad. Hon har en förmåga att vara det speciellt mycket när hon är trött, vilket är en styrka.
I och med ungdomslandskampen missar Emma Westerlund helgens SM i längdskidor, i Vännäs.
- Visst är det tråkigt, men att få vara med på en landskamp och tävla för Sverige är större och roligare. Senare får jag ju även chans att vara med på Folksam Cup där de bästa i min åldersklass tävlar, så det gör ingenting att jag missar SM, säger Emma.
Och trots att det inte blivit någon träning i skidspåret i veckan, på grund av för kylan, så känner sig inte Emma orolig.
- Vi har skjutit lite grann inomhus så lite träning har det ändå blivit. Skidåkningen har alltid fungerat bra och skjutningen har blivit bättre så det känns bra.
Oväntat
Johan Holmqvist, K4 IF är reserv i herrar 16-klassen, och för honom kom beskedet oväntat.
Han har bara åkt en uttagningstävling i vinter, visserligen vann han den men någon fler uttagningstävling har det inte blivit.
- Jag är själv förvånad. Det var jag inte alls beredd på men det känns kul att eventuellt få vara med, säger han.
Holmqvist kommer inte att åka med den svenska truppen till Finland. Men han kan bli blixtinkallad. Och blir det så är han absolut redo.
- Jag är beredd och jag är alltid taggad. Jag känner mig i bra form även om jag inte kunnat träna i veckan på grund av att det varit för kallt, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!