Comeback med målkalas
I lördags gjorde Malin Lundström comeback i Strömnäs damlag i handboll.Det firade hon med att göra tio mål - trots att hon satt på bänken under en stor del av matchen.- Länge sedan man fick vara med om ett sådant här målkalas, sa Malin efter seger med hela 40-13 (19-7) mot Skellefteå i seriepremiären.
Malin Lundström, Strömnäs, flyger fram och prickar in ett av sina tio mål i sin comeback i klubben.
Foto: Maria Johansson
- Men jag minns att vi vann stort mot Polisen. Det var en höjdare, sa Malin.
Men den här gången var motståndet betydligt beskedligare.
Som synes av siffrorna var Strömnäs förkrossande överlägset.
Stackars Skellefteå, som inte ens har någon tränare, gjorde sitt första mål i matchen efter sju minuters spel och hängde inte alls med.
Knäskada
Och inte gjorde det saken bättre att de elva tappra tjejerna från Skellefteå blev en spelare mindre sedan Sandra Hägglund-Greve, som övertalats att tills vidare ta på sig rollen som spelande tränare, tvingades utgå på grund av knäskada redan i första halvlek.
I princip spelade Strömnäs två matcher i en mot Skellefteå.
e En match med Malin Lundström på planen. Det var då som de flesta målen trillade in.
e En match med Malin Lundström på bänken. Då var det jämnare.
- Jag vet inte hur mycket jag spelade, halva matchen kanske, sa Malin själv. Jag gissar att det blir mera speltid när det blir jänmnare matcher framöver.
Inte nödvändigt
Jodå, det kan hon nog räkna kallt med.
Nu valde coachen Lasse Johansson att matcha Malin ganska försiktigt.
- Självklart kommer Malin att få spela mera i kommande matcher. Men just i den här tyckte jag inte det var så nödvändigt att använda henne fullt ut. I det här skedet av serien är det viktigare att låta alla vara delaktiga, menade Lasse.
I och med att Malin fick vila långa stunder klev hennes stand in på högerkanten, Stina Larsson, fram och gjorde en riktigt bra match - och fyra mål.
Mycket bra var också Louise Hedlund, som blev hemmalagets näst bäste målskytt med åtta fullträffar.
Elin Larsson, fem mål, en annan som klev fram i offensiven.
Men totalt sett blev det en match utan större värde för Strömnäs, därtill var motståndet för blekt.
Nytt försvarsspel
- Vi har har tränat in ett nytt offensivt försvarsspel, men det fick vi ju inte testa så mycket i den här matchen, konstaterade Lasse Johansson.
Målskyttar, Strömnäs: Malin Lundström 10, Louise Hedlund 8, Elin Larsson 5, Stina Larsson 4, Caroline Andersson 4 (1 straff), Emma Forsberg 3, Sara Lindkvist 2, Malin Jonsson 2, Lisa Furtenbach 1, Sanna Johansson 1.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!