Beslutet är taget – det blir en fotbollshall

Nu är det helt klart. Under måndagen tog politikerna beslutet att det blir en fotbollshall i Piteå år 2017.– Det är oerhört positivt, säger Stellan Carlsson, tränare för Piteå IF:s damallsvenska lag.

Stellan Carlsson, tränare för Piteå IF:s damallsvenska lag. (Arkivbild)

Stellan Carlsson, tränare för Piteå IF:s damallsvenska lag. (Arkivbild)

Foto: Camilla Berglund

PITEÅ2015-06-22 19:58

PT har tidigare ­berättat att en fotbollshall med fullstor konstgräsplan till största sannolikhet kommer att byggas i Piteå.

Under måndagen blev det definitivt bestämt då politikerna klubbade igenom beslutet på kommunfullmäktige.

– Jättehärligt. Det är en avgörande faktor för fotbollen här, säger Stellan Carlsson.

Samtliga partier förutom Centerpartiet, Skolpartiet och Sverigedemokraterna var för beslutet.

Inte satt

Fotbollshallen kommer att kunna användas från och med år 2017.

Prislappen är inte satt, men det kan handla om allt mellan 20 och 50 miljoner kronor.

Den exakta placeringen av fotbollshallen är heller inte bestämd.

”Blir uppblåsbar”

Fotbollshallen, som blir uppblåsbar, en så kallad övertryckshall, kommer att plockas ner under våren och sättas upp inför vintern.

Piteå IF:s damallsvenska lag har tidigare under vintern tränat i ­Arcushallen i Luleå. En fotbollshall i ­Piteå innebär glädje för både stora och små.

– Vi har ju haft förutsättningar och möjlighet att träna under vintertid, men det här kommer att gynna utvecklingen i övrigt. Och självklart är vi superglada över att få träna i Piteå vintertid, säger Stellan Carlsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!