Bara VM-guld räknas för Emil

På lördag tänker Emil Öhman försvara sitt VM-guld i skotercross. Det avgörs i ryska Semigorje, 60 mil norr om Moskva.- Jag känner mig väl förberedd och i väldigt bra form, så jag kör för att vinna, säger han.

Farbrodern Mats Öhman och landslagschefen Tobias Eklund stöttar Emil Öhman när han åker till Ryssland för att försvara VM-titeln i skotercross.

Farbrodern Mats Öhman och landslagschefen Tobias Eklund stöttar Emil Öhman när han åker till Ryssland för att försvara VM-titeln i skotercross.

Foto: Joel Gustafsson

PITEÅ2012-02-24 03:41

Förberedelserna inför VM har pågått länge. Bara själva processen att frakta skotrar och reservdelar till Ryssland är väldigt lång och krånglig.

- Alla grejer ska inventeras och dokumenteras. Man ska märka alla delar, lägga dem i olika lådor, ta bilder och skicka förteckning i excel-program, berättar Emil.

- Som tur är har jag fått hjälp, arbetet började medan jag var kvar i USA.

Paus i proffsserien
Emil fick med teamets tillåtelse avbryta proffssäsongen i USA för att åka hem och ladda inför VM.

- Jag har ingenting med topplaceringarna i proffsserien att göra i slutändan, så vi kom överens om att jag skulle satsa på VM.

Åker du tillbaka till USA efteråt?
- Ja, på onsdag flyger jag dit igen och kör de tre sista tävlingarna.

Emil Öhman har blivit världsmästare två gånger. 2008 och 2011. Ifjol var den fenomenale Tucker Hibbert på plats i Finland för att köra hem guldet. Men den oslagbare Hibbert gick att slå.

Emil skrällde och vann före en annan svensk, Petter Nårsa från Moskosel, på andra plats. Hibbert tog brons.

Hibbert revanschsugen
Nu gör de tre upp igen. Hibbert är rejält revanschsugen. Han prioriterar VM före proffsserien, där han tappar värdefulla poäng genom att åka till Ryssland.

- Det ska bli riktigt kul att mötas igen. Hibbert har ju varit outstanding år efter år borta i USA, det har nästan varit frustrerande.

Men i vinter har han varit mer mänsklig då han haft vissa inkörningsproblem med en ny modell från Arctic Cat.

- Så är det, samtidigt som alla vi andra har blivit bättre, påpekar Emil.

Känner du dig bättre idag jämfört med ifjol?
- Ja. Jag har ju kört skotercross i 14 år så det handlar inte om att ta några jättekliv. Men det jag har känt är att jag kan förbättra min fysik och det har jag gjort.

Fysiken är oerhört viktig. Emil har räknat ut att han han kört över 200 (!) mil på bana den här säsongen.

- Och det är ju inte direkt någon nöjeskörning, säger han och skrattar.

Emil är fylld av självförtroende inför morgondagens uppgörelse.

- Det har varit skönt med ett uppehåll, jag känner mig väl förberedd på alla sätt.

I USA kör Emil Ski-Doo medan Lynx gäller i Sverige och i VM.

- Det är egentligen ingen skillnad, dagarna innan vi skickade skotern till Ryssland gjorde vi de sista, viktiga justeringarna.

Gropigt och tufft
Emil tog med sig två skotrar till VM och de transporterades via lastbil till Ryssland. I onsdags åkte Emil och Petter Nårsa dit tillsammans. Först med flyg till Moskva, sedan med buss till Semigorje.

Vad vet du om det stället?
- Det verkar finnas gott om snö och tävlingen avgörs på ett ställe där det finns gott om yta.

Själva banan?
- Det som känns bra är att finländaren Tomi Ahmasalo ska bygga banan. Han gjorde det i fjolårets VM också och då passade den mig.

Hur vill du ha den?
- Gropigt och tufft, då trivs jag som bäst, ler han.

Lidman kör inte
Fjolårets tre medaljörer Öhman, Nårsa och Hibbert är favoriter att göra upp i år också.

- Det känns väl så, men det finns några till som kan vara med där uppe.

För Emil Öhman är det dock solklart - det är guld och inget annat som räknas.

- Absolut, jag kör för att vinna.

n Den andre proffsföraren från Piteå, Johan Lidman, ställer inte upp i VM eftersom han är kvar i USA och tävlar i helgen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om