Rebecca Stenberg är tillbaka i landslaget

Rebecca Stenberg. MSSK Piteå, är tillbaka i landslaget. Hon är uttagen till Meco Nations cup i Tyskland den 3-6 januari.- Jag ska visa att jag vill vara med, säger Rebecca som varit utanför damkronorna de två senaste turneringarna.Att få chansen igen var en fin julklapp.

Rebecca Stenberg, MSSK Piteå, är tillbaka i landslaget. (Arkivbild).

Rebecca Stenberg, MSSK Piteå, är tillbaka i landslaget. (Arkivbild).

Foto: Jens Ökvist

PITEÅ 2012-12-21 03:44

MSSK Piteå har ett långt uppehåll.

- Men vi tränar på. Eftersom en del av våra spelare åker hem under jul tränar vi med Piteås U 16, berättar Rebecca.

Emma är given
Klubbkompisen Emma Eliasson är som vanligt given i landslaget medan Melinda Olsson inte kom med den här gången.

- Det är bra att få matcher under uppehållet, menar Stenberg.

Hon hinner fira jul och nyår innan laget åker iväg på nyårsdagen. Den 3 januari spelar Sverige mot värdnationen Tyskland och dagen efter väntar Ryssland.

Cupen avslutas med placeringsmatcher söndag den 6 januari.

I den andra gruppen spelas Finland, Kanada och Schweiz.

- Vinner vi gruppen får vi förmodligen möta Kanada i finalen, säger Rebecca.

I början av säsongen drogs hon med en fotskada.

- Den har jag inte känt av på ett par månader.

Rebecca ligger sjua i Riksseriens poängliga med 19 poäng (8 mål och 11 ass) medan Emma Eliasson är 13:e (10-5).

VM är målet
Stenberg har alltså varit utanför landslaget senaste turneringarna.

Betyder det en extra press?
- Visst. Men det är bara att köra och hoppas att det räcker.

Stora målet för landslaget är VM som avgörs i Ottawa i början av april.

- Finalen är redan utsåld men det kommer att bli massor av åskådare på alla matcher. Intresset för damhockey är stort i Kanada, säger Rebecca Stenberg.

Hon hoppas förstås att få vara med.

Under turneringen i Tyskland kan Piteåtjejen visa att hon ska ha en plats i damkronorna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om