Helena stöter för ett nytt SM-guld

Idag stöter Helena Engman, Riviera, kula vid inomhus-SM i Göteborg.Hon hoppas på nionde raka inomhusguldet.- Det är seger som räknas, sedan kommer resultatet i andra hand, säger hon.

Helena Engman, Riviera, siktar på nionde SM-guldet inomhus och 16:e (!) totalt vid helgens tävling i Göteborg. (Arkivbild)

Helena Engman, Riviera, siktar på nionde SM-guldet inomhus och 16:e (!) totalt vid helgens tävling i Göteborg. (Arkivbild)

Foto: Maria Johansson

PITEÅ 2011-02-26 02:42

Det är säsongspremiär för Helena som haft en jobbig uppbyggnadssäsong.

- Jag fick en armbågsskada i slutet av förra säsongen och det dröjde alldeles för länge innan den blev åtgärdad, säger Helena.

Broskbildning
Operationen gjordes i Uppsala i oktober. Där skrapades broskbildningar i armbågen bort.

- Läkningstiden är ganska lång efter en sådan operation. Så uppbyggnadsträningen har förstås blivit lidande, säger Helena. Jag har till exempel inte kunnat träna stötar med tung kula under hela vintern.

- Jag är fortfarande stel i armbågsleden och det gör ont när stöter på max. Det påverkar förstås tekniken. Omedvetet håller man igen lite grann när det smärtar, säger Helena, som alltså har åtta SM-guld inomhus sedan tidigare.

Värdemätare
Ifjol vann hon på 17.24 meter och de var drygt två meter bättre än tvåan, Catarina Andersson, Hässelby.

- Jag har inte satt upp något resultatmål inför den här tävlingen. I första hand vill jag förstås förlänga sviten av SM-guld och då spelar resultatet inte så stor roll, säger Helerna.

- Man samtidigt blir det intressant att se var jag står. Det här blir ett avstamp för resten av säsongen. Hur det går i helgen kommer ju att påverka upplägget för fortsättningen. Det ska bli kul att i alla fall få en värdemätare, slutar Helena.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om