Dubbel olycka för Jesper

En olycka kommer sällan ensam. Det fick Jesper Romberg Sjöberg, målvakt i Arjeplogs division 6-lag i fotboll, erfara i bortamatchen mot Munksund 2.Förlust med 0-18 och skadad i slutminuten.

En olycka kommer sällan ensam. Det fick Jesper Romberg Sjöberg, målvakt i Arjeplog, erfara i matchen mot MSSK 2. Förlust med 0-18 och en spark i bakhuvudet.

En olycka kommer sällan ensam. Det fick Jesper Romberg Sjöberg, målvakt i Arjeplog, erfara i matchen mot MSSK 2. Förlust med 0-18 och en spark i bakhuvudet.

Foto: Lina Hellman

PITEÅ 2012-09-06 04:44

- Jag fick en spark i bakhuvudet, berättar Jesper.

Röntgen visade en smäll på en kota och lättare hjärnskakning.

- Jag ska vila en månad, säger Jesper Romberg Sjöberg.

Det fanns en förklaring till den stora förlusten.

Bara nio kvar
- Vi hade problem att få ihop fullt lag, förklarar Sebastian Larsson, spelande tränare för Arjeplog.

Till slut lyckades han ringa ihop full lag.

Men efter halva matchen var det bara tio kvar i laget och Arjeplog fick slutföra matchen med nio spelare.

- Hemma förlorade vi med 2-3 nu hade Munksund ett mycket bättre lag, säger Sebastian Larsson.

Erik Berglund (bilden) hade målfest. Han gjorde hela tio av hemmamålen och missade ändå en straff.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om