"Det krävs rätt inställning"

I morgon är det ny seriematch för Piteå IF:s fotbollsherrar i division 2.Laget möter Umedalen som är sist i tabellen med endast sex poäng.- Det krävs att vi har rätt inställning, säger tränaren Anders Wallerström.

Victor Brännström är redo för spel igen efter att ha haft problem med ena lårets baksida. (Arkivbild)

Victor Brännström är redo för spel igen efter att ha haft problem med ena lårets baksida. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ 2012-09-01 04:45

I morgon besöker Umedalen LF Arena. Laget är sist i tabellen med endast sex poäng (två vinster).

-Det gäller att inte titta i tabellen och tro att det löser sig för att vi möter jumbon. Då kan vi få problem, säger tränaren Anders Wallerström.

Umedalen kommer till spel med en förstärkt trupp.

- Umedalen är bättre än under våromgången. De har fått in en spelare från Umeå FC (Superettan) och en engelsman, så det är bättre kvalité i truppen nu, säger Anders Wallerström.

Strålande insats
Han fortsätter:

- Men det är ändå en match som vi ska vinna om vi kommer upp i samma standard som mot Skellefteå.

Då gjorde Piteå IF en strålande insats och vann med 2-0.

Däremot gjorde inte Piteå IF någon höjdarprestation i senaste seriematchen mot Sollefteå som slutade oavgjort, 2-2.

Riktigt missnöjd
Tränare Anders Wallerström var riktigt missnöjd efteråt.

-  Vi hade inte samma manskap som tidigare och det ställde till det. Men vi ska ändå kunna göra en bättre insats. De som fick chansen tog den inte. Vi underpresterade kraftigt, säger han.

Men det hoppas han inte att hans lag ska göra i morgon. Och han har en bra känsla.

- Vi har gjort bra hemmamatcher och det är där vi har spelat bäst. Det är en trygghet att spela på hemmaplan.

Victor tillbaka
Till morgondagens match är anfallaren Victor Brännström tillbaka efter sin skada (ena lårets baksida).

Dessutom är yttermittfältarna Erik Sundström och Alexander Rönnqvist tillgängliga för spel. Båda var avstängda senast.

Innermittfältaren Barzan Jamshidi har ont i en av fotlederna och är därför inte aktuell för spel. Spelar gör inte heller ytterbacken Jonas Lindkvist som har gipsat ena handen och ytterbacken Henrik Millbert som är avstängd.

n Piteå IF parkerar ovanför kvalstrecket på nionde plats med 16 poäng (fyra vinster, åtta förluster och fyra oavgjorda matcher).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om