Alterdalen tappar segern mot Munksund

I förrgår vann Alterdalen med 2-0 över Munksund i division 4 Södra.Inom kort kommer det resultatet att förändras.Munksund blir vinnare - med 3-0.

PITEÅ 2011-08-20 04:44

- Ja, det räknar vi med. Vi får stå vårt kast, säger Thor Lundström, ordförande i Alterdalens IF.

Anledningen till att Munksund kommer att dömas som segrare är att Alter använde sig av en avstängd spelare, Mikael Berg.

"Helt oskyldiga"
Han blev utvisad i en division 6-match mot Öjebyn och tilldömdes två matchers avstängning, till den 22 augusti.

- Den informationen har vi också fått till kansliet. Men tyvärr har det beskedet inte nått ut till våra tränare. De är helt oskyldiga till den här missen, säger Lundström. Det är vi i styrelsen som gjort fel som inte uppmärksammade avstängningen, säger Lundström.

- Jag vill gärna rentvå våra tränare. De hade ingen skuld i det här, fortsätter han.

Petter Johansson, Munksunds tränare, kontaktade igår förbundet i ärendet.

-Vi upptäckte det av en slump, säger Petter. Nu har vi informerat förbundet och ärendet kommer att hamna i tävlingskommittén. Men utgången är given enligt reglerna. Domen kan inte bli annan än att vi tilldöms segern.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om