Bortsett från förlusterna, som innebär att K 4 IF nu halkat ned under nedflyttningsstrecket i tabellen, är Patrik Korp nöjd med hur laget har spelat i helgens två matcher:
– Mot Nätra gör vi en helt godkänd match och vi spelade ännu bättre i matchen mot Ö-vik, så man behöver inte gräva ned sig helt. Power play och box play har sett bra ut hela helgen, det är en sak att ta med sig härifrån.
”För enkla misstag”
Det var också två jämna matcher som K 4 IF mycket väl hade kunnat vinna.
Men i matchen mot Nätra, den första efter ett fem veckor långt speluppehåll, fattades den där sista procenten.
– Nätra fick skjuta lite för enkelt, vi var inte dit med kropp och klubba som vi brukar, och de gör några mål utifrån. Och i förlängningen gör vi några för enkla misstag, säger Patrik Korp.
Mot Ö-vik hade det också kunnat bli minst en poäng, men ödet ville annat:
– Vi har otur och så blir vi rånad av domarna också, säger tränaren Patrik Korp.
Jagade kvittering
”Rånet” inträffade i slutet av match. K 4 IF låg under med uddamålet, 5–6, och jagade kvittering.
– Vi hade ett power play och hade en boll inne i mål. Men det blev bortdömt, domarna påstod att bollen inte hade varit inne i mål. Sedan går Ö-vik och gör mål direkt efteråt. Men efter matchen sa en Ö-viksspelare till oss att vi hade blivit rånade på målet, säger Patrik Korp.
Mot Nätra svarade målvakten Krister Andersson, Oskar Westerlund och Samuel Lindmark för de bästa insatserna. Toppar i matchen var Emil Lindmark, Oskar Westerlund och Samuel Lindmark.
– Krister Andersson gjorde ännu en bra match i målet, han har riktigt bra i helgens båda matcher, säger Patrik Korp.