Piteå Karate har haft ett tre dagar långt utbildnings- och graderingsläger i Öjebyn.
Lägrets tränare var Ted Hedlund från Malmö.
- Att träna för Ted är respektfullt, svårt och krävande. Men det är också otroligt givande, sa Karin Larsson, Norrfjärden.
- Vi har tränat tillsammans länge för att nå det här målet. Men det är också en personlig seger att fixa så hård träning trots åldern och diverse kroppsliga skavanker, sa Magdalena Nordsvahn, 43 år, från Hortlax Karateklubb.
Svårt få svart bälte
Att ta det åtråvärda svarta bältet är svårt. Först ska nio lägre bälten avklaras och efter det återstår minst ett års intensiv träning för att ens ha chansen. För deltagarna i helgens läger ligger många års träning bakom möjligheten att gradera till svart bälte.
- Våra medlemmar har legat i hårdträning, särskilt de sista månaderna då de tränat varje dag. Dessutom har de haft träningsläger nästan varje helg, sa Ashraf Abdulal.
Hadir Abdulal var den yngste i skaran som graderade sig. Hon är 15 år och sedan sjuårsåldern har hon tränat upp till fem dagar per vecka. Men det hör ändå till ovanligheterna att en femtonåring får möjligheten att gradera eftersom en mental mognad krävs.
- Ted Hedlund tyckte jag skulle träna lite mindre framöver för att behålla glädjen för karaten, säger Hadir Abdulal.
Karate kan tyckas vara en enkelt uppbyggt idrott. Det mesta kretsar runt sparkar, slag och försvar. Men sporten innehåller så mycket teknik att ingen karateutövare någonsin blir färdigutbildad.
- Att tro att man kan sin sak är bara ett hinder för att bli ännu bättre, sa Karin Larsson.
I samband med bältesuppgraderingar måste man alltid delta i ett träningsläger med chefsinstruktör Ted Hedlund.