Susanne siktar på en ny succédubbel

För två år sedan vann Susanne Nyström både Tjejvasan och Vasaloppet.Nu har hon chansen till sin andra dubbel.- Jag har inget annat mål än seger.

Susanne Nyström, som tävlar för Laisvalls SK, gör segergesten efter fullträffen i Tjejvasan i lördags. På söndag ställer hon upp i Vasaloppet som en av storfavoriterna. 2010 vann Susanne både Tjejvasan och Vasaloppet. Nu kan hon upprepa den succédubbeln.

Susanne Nyström, som tävlar för Laisvalls SK, gör segergesten efter fullträffen i Tjejvasan i lördags. På söndag ställer hon upp i Vasaloppet som en av storfavoriterna. 2010 vann Susanne både Tjejvasan och Vasaloppet. Nu kan hon upprepa den succédubbeln.

Foto: ULF PALM /

MORA2012-03-02 03:43

I lördags vann Susanne Nyström Tjejvasan för femte gången.

2011 segrade klubbkompisen i Team Exspirit, Gällivaretjejen Jenny Hansson, före Susanne. Dessförinnan hade Nyström fyra raka.

Nu avgjorde hon i spurten, Sofia Bleckur fick ge sig - och hela Laisvall jublade.

- Det är jätteroligt att representera min moderförening, och sätta Laisvall på kartan, säger Susanne.

Tuffa pass
Hon bor i Mora tillsammans med Rickard Andreasson, men någon gång under våren bär det alltid av till Laisvall och några sköna dagar tillsammans med föräldrarna Hans-Olof och Monica.

Men nu ligger allt fokus på Vasaloppet.

Uppladdningen började direkt efter Tjejvasan.

- Jag återhämtade mig ett par dagar. Sen har jag fått massage och så kommer jag att köra några tuffare pass och givetvis har jag även ätit ordentligt. Det är viktigt.

Susanne Nyström har haft en fantastisk säsong, som alltså kan bli ännu bättre.

Hon har vunnit damklassen i Marcialonga, även Turtu Ski Marathon i Estland och så alltså Tjejvasan.

Tre raka vinster och ledning totalt i långloppsvärldscupen.

Vad säger du, Susanne?
- Ja, det är helt fantastiskt. Och visst gjorde jag rätt val för några år sedan. Men det ligger en hel del slit bakom framgångarna. Det har varit en lång och krokig väg.

Succé direkt
Tidigare tävlade Susanne för Piteå Elit, och där tog hon tre SM-brons (30 kilometer, tio kilometer och duathlon).

Men...

- Jag siktade på världscupen, men jag kom aldrig dit och jag kände att något måste hända om jag skulle fortsätta.

Efter ett par fina insatser i Tjejvasan och Vasaloppet insåg Susanne att hon hade rätta förmågan för långlopp.

Satsningen inleddes säsongen 2009-2010. Då slutade Susanne i Piteå Elit och fortsatte i IFK Mora.

Och det blev succé direkt. Seger i Tjejvasan och Vasaloppet.

- Dessutom vann jag ytterligare två långlopp, säger Susanne.

Förvånad
Nu vill alla besegra Susanne - världens bästa långloppstjej.

- Den här säsongen är jag väl inte direkt överraskad över framgångarna. Däremot är jag förvånad över att formen är så pass bra, och att jag känner mig så stark.

Det visade hon inte minst i Tjejvasan genom att staka från Oxberg till målet i Mora.

Det såg fruktansvärt jobbigt ut?
- Nog känns det alltid, och i slutet av loppet fick jag krampkänningar. Men det ser jobbigare ut än vad det i själva verket är. Det gäller att inte slita i onödan med armarna. Jag har bra teknik och får med mig farten.

En del i framgångarna har även sjukgymnasten Tove Kjellberg, från Mora.

- Visst är det så. Genom riktigt tuff styrketräning har jag stabiliserat kroppen och sluppit småskador.

Storfavorit
Nu ska det mycket till för att besegra Susanne. Jenny Hansson, från Gällivare, har försökt. Likaså Sofia Bleckur.

Det är ändå Susanne som fått göra segergesten.

Och på söndag är hon storfavorit i Vasaloppet.

- Men i mina ögon är jag inte det. Det är små marginaler och konkurrensen är tuff. Det gäller att ha tur på vägen och ha en bra dag, men givetvis har jag inget annat mål än att vinna Vasaloppet.

- Det skulle vara härligt att för andra gången vinna både Tjejvasan och Vasaloppet samma år.

"Bra ryggar"

Taktiken?
- Att snabbt få kontroll. Hittills har jag åkt taktiskt. Det gäller att hitta bra ryggar.

Finns det några viktiga partier?
- Första backen efter starten. Där måste man få en lugn resa och undvika stavbrott. Sen gäller det att få upp farten på myrarna.

Hur är formen?
- Det känns riktigt bra. Sen får vi se hur långt det räcker...

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om