Det var i Minsk, Vitryssland som årets EM avgörs, bara två veckor före VM i Östersund.
Vissa länder skickar dit sina bästa skidskyttar, med de flesta inte. Konkurrensen är därför inte lika hård som i världscupen men en del vassa deltagare var ändå med.
Distansen var 15 km och fyra skjutstationer. Hanna Öberg inledde med att skjuta fullt, därefter hade hon en bom per station.
I mål fick Öberg tiden 48.13 vilket var 32 sekunder snabbare än Yuliva Zhuravok från Ukraina som skrällde och åkte in på andra plats.
– Jag inledde väldigt snabbt. Det kändes som att jag hade kontroll på förhållandena efter den första skjutningen, men med vinden visade det sig vara svårare än jag trodde, sa Hanna Öberg till Internationella skidskytteförbundets webbplats.
Bronset gick till hemmaåkaren Iryna Kryuko, Vitryssland, som var 41 sekunder efter Öberg.
Vitryskan Kryuko var på förhand den kanske största favoriten då hon ligger på åttonde plats i den totala världscupen i skidskytte och fick åka på "hemmasnö". Hanna Öberg ligger på nionde plats.
Klubbkompisen i Piteå Skidskytteförening, Anna Magnusson, hade totalt fem bom och åkte in på en 44:e plats, drygt sex minuter efter Öberg.
Övriga svenskor: Mona Brorsson tolva och Emma Nilsson 15:e.
I herrarnas lopp var det en svart svensk dag. Sebastian Samuelsson bäste svensk på 27:e plats med totalt sju bom.
EM fortsätter med mixedstafetter under torsdagen, osäkert om Öberg och Magnusson startar då. Mästerskapet pågår till och med söndag.